Rząd Japonii zamierza zakupić nowe samoloty do przewozu VIP-ówRząd w Tokio poinformował opinię publiczną o zamiarze nabycia nowych dużych samolotów pasażerskich do przewozu najważniejszych osób w państwie. Pod uwagę brane jest nabycie dwóch Boeingów 777-300ER. Nie wiadomo jednak, czy będą to samoloty nowo wyprodukowane, czy z drugiej ręki, przebudowane z używanych przez linie lotnicze.
Obecnie do przewozu japońskich VIP-ów używane są 2 Boeingi 747-400, dostarczone w 1991. W ich kabinach zabudowanych jest 140 foteli pasażerskich, dzięki czemu mogą być używane także do ewakuacji obywateli Kraju Kwitnącej Wiśni lub przerzutu personelu Jieitai (Japońskich Sił Samoobrony). Obsługą i naprawami samolotów zajmują się Japan Airlines.
Według japońskich mediów nowe samoloty dla VIP-ów trafią do służby po 1 kwietnia 2019, gdy zakończy się rok budżetowy 2018. Co warte uwagi, za ich obsługę mają odpowiadać linie All Nippon Airways, które w przetargu rywalizowały z JAL. We flocie ANA znajduje się obecnie 19 Boeingów 777-300ER, do których dołączyć ma 9 kolejnych.
Zdaniem analityków ANA zakup Boeingów 777-300ER kosztować ma podatników 85 mld JPY (2,15 mld zł), co wskazuje na chęć pozyskania samolotów fabrycznie nowych. Natomiast ich eksploatacja, obsługi i inne wydatki w ciągu 20 lat służby kosztować mają 38 mld JPY (1,17 mld zł). Źródło: Altair, Foto: de.wikipedia.org

Komentarze

Popularne posty