Organizacja Perlan Project nawiązała współpracę partnerską z Grupą AirbusOrganizacja Perlan Project nawiązała współpracę partnerską z Grupą Airbus, by wykonać lot szybowcem na krawędź kosmosu.
Celem misji Airbus Perlan Mission II jest zbudowanie najnowocześniejszego na świecie szybowca, który wzleci na wysokość 90 000 stóp (27 432 metrów), unosząc się na górskich falach stratosferycznych.
Misja ta ma pobić wszystkie rekordy wysokości dla lotu ciągłego statkiem załogowym i zebrać bezcenne dane o naszej atmosferze i powłoce ozonowej.

  Perlan Project Inc., badawczo-rozwojowa organizacja non-profit, która wykorzystuje szybowce do lotów na ekstremalnych wysokościach do prowadzenia badań atmosfery, ma przyjemność ogłosić, że nawiązała współpracę partnerską z Airbus Group światowym liderem w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki aby wykonać lot szybowcem na krawędź kosmosu (+90 000 stóp 27 432 metrów).
Misja Airbus Perlan Mission II została ogłoszona podczas konwencji EAA AirVenture Oshkosh, największego dorocznego spotkania amatorów i profesjonalistów w dziedzinie lotnictwa w USA, przez Jeana Botti – Dyrektora ds. Technicznych Airbus Group i Einara Enevoldsona – Prezesa, założyciela i pilota Perlan Project Inc.

Historia Perlan Project
W latach 1992-98 założyciel Perlan i pilot testowy NASA, Einar Enevoldson, zbierał materiały dotyczące zjawiska pogodowego, o którego istnieniu nikt w tym czasie nawet nie wiedział: stratosferycznych fal górskich. Podobnie jak w przypadku ogromnych fal oceanicznych, te fale powietrzne wywoływane są przez silne wiatry wiejące nad szczytami wysokich łańcuchów górskich, takich jak Andy. Fale powietrzne unoszą się następnie prosto w kierunku przestrzeni kosmicznej. Jako pilot, Einar szybko wpadł na pomysł wykorzystania tych fal do wyniesienia szybowca na wysokość bliską przestrzeni kosmicznej. Postawił sobie za cel dowieść, że jest to możliwe. Tak powstał Perlan Project. Źródło: dlapilota

Komentarze

Popularne posty