Przegląd prasy

Zapraszamy do zapoznania się z jubileuszowym, 250-tym wydaniem Przeglądu Lotniczego. Z tej okazji dla Czytelników przygotowano nową szatę graficzną oraz konkurs, w którym nagrodami są m.in.: subskrypcje aplikacji Sky Demon, ćwiczenia na symulatorze, oraz mapy VFR Polska 2015. Zapraszamy!

W czerwcowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Tucano z Sycylii
We Włoszech z pasji i ogromnego zapału powstają latające repliki samolotów wojskowych. Pierwszą z nich był brytyjski Hurricane, teraz powstał Embraer Tucano. Trochę mniejszy od oryginału - ale jakie robi wrażenie! Replikę Tucano w najnowszym PLAR przedstawia Stefan Degraef

3Xtrim - dobry polski produkt
Historia kołem się toczy - w wydanym w 1993 roku pierwszym numerze Przeglądu Lotniczego prezentowaliśmy zdjęcia z oblotu pierwowzoru polskiego samolotu ultralekkiego 3Xtrim. 250 numerów później o cechach 3Xtrima - tych dobrych i tych, z którymi trzeba się pogodzić - pisze Krzysztof Krawcewicz.

Zmiany w przestrzeni - to opłaca się wiedzieć
Wraz z nadejściem nowego sezonu lotniczego w przestrzeni powietrznej Polski nastąpiło szereg znaczących zmian, które ułatwią latanie po Polsce lotnikom general aviation, a których wprowadzenie powiązane było z wydaniem przez PAŻP edycji 2015 mapy VFR. W PLAR 6/2015 opisuje je Andrzej Rutkowski.

Mocny Jak
Prezentujemy Jaka 12, który po modernizacji, której najważniejszym aspektem było zainstalowanie silnika od... Su-26, holuje dziś szybowce w Poznaniu. I to jak! O skonstruowanym w czasach Stalina samolocie, którego niemal 1200 egzemplarzy wyprodukowano w Polsce, pisze Jan Makula.

Nowe punkty VFR Lublina
O punktach VFR Lublina pisaliśmy w PLAR 12/2013, od tej pory sporo się jednak zmieniło. Artykuł w czerwcowym PLAR, zawierający zdjęcia punktów, pomoże Wam zaktualizować kluczowe w lotach VFR informacje.

Uwaga na MRT
Zespół Latajmy Bezpiecznie ostrzega o strefach MRT, czyli wojskowych strefach lotów na małych wysokościach. Warto unikać również ich sąsiedztwa, a w każdym razie zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule w najnowszym Przeglądzie Lotniczym.

Oko Pilatusa
Do niedawna systemy obserwacji z powietrza zarezerwowane były dla nabywców wojskowych. Redakcja PLAR miała okazję sprawdzić w locie działanie zestawu kamer pracujących w różnych pasmach widma firmy FLIR Systems, zamontowanego w Pilatusie PC-12NG.

Poza nadzorem - analiza wypadku
Wsiadającemu do samolotu skoczkowi spadochron daje duże poczucie bezpieczeństwa - niestety, w znacznej mierze jest ono złudne, czego dowodzą zdarzenia w lotach ze skoczkami, które na łamach czerwcowego PLAR opisuje Michał Setlak.

Przy pełnych trybunach cz. 2
Czekając na XV Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata przypomnijmy sobie, jak to było 30 lat temu, na Stadionie XXV-lecia w Piotrkowie Trybunalskim, gdy tytuł mistrzowski zdobyli Karl Zimmermann i Władimir Smirnow.

Potencjał do wykorzystania
Aeroklub Polski ma nowego Sekretarza Generalnego - jest nim Marcin Kwiatosz, z którym w bieżącym numerze rozmawiamy o planach, wyzwaniach i kulisach pracy w Aeroklubie.

Młodzież lata
Tak się rodzi pasja... O swoich pierwszych lotach pisze jeden z najmłodszych pilotów z licencją szybowcową, będący na dobrej drobze by stać się też jednym... z najmłodszych pilotów samolotowych.

Targi Nowoczesnej Techniki "Feniksy 2015"
Kalendarz polskich imprez lotniczych wzbogacił się o nowe wydarzenie: organizowane pod koniec czerwca w Kaniowie Targi Nowoczesnej Techniki.

Zamiast śmigła - wentylator
Czy wiecie, że idea napędu turboodrzutowego ma już niemal sto lat? Jak można się domyślić, od chwili oblotu pierwszego samolotu z silnikiem turbinowym technika uczyniła ogromny postęp. Przekrój stosowanych rozwiązań - od sprężarek osiowych po wentylatory napędzane przez przekładnie - przedstawia w PLAR 6/2015 Michał Setlak.

Prawo a drony cz. 2
W drugiej części artykułu Jakuba Sznajdera skupiamy się na rodzajach lotów i przestrzeni, w której mogą latać drony.

Wiosenne igrce nad Karpatami
Sezon szybowcowy rozpoczęty, czas stanąć w zawody. O sukcesach polskich szybowników w Flight Challenge Cup Gliding pisze Tomasz Kawa

Zapraszamy do wzięca udziału w jubileuszowym konkursie Przeglądu Lotniczego. Do zdobycia atrakcyjne nagrody lotnicze.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego podsumowujący 250 kolejnych wydań miesięcznika Przegląd Lotniczy i felieton Piotra Długiewicza o Nowym w naszej przestrzeni powietrznej.

Zapraszamy do lektury

Źródło: PLAR

Komentarze

Popularne posty