Flota Lufthansy o obniżonym poziomie hałasu

Sto Airbusów A320s zostało już wyposażonych w generatory wirowe obniżające poziom hałasu Lufthansa Cargo testuje nowe pomysły na obniżenie hałasu podczas rejsu frachtowca MD-11 w centrum pomiarowym w Magdeburg-Cochstedt.
 
W ciągu kilku najbliższych tygodni eksperci Lufthansa Technik wyposażą setny A320 z floty Lufthansy w redukujące hałas generatory wirów powietrznych. Projekt Lufthansa Group i Niemieckiej Agencji Kosmicznej (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, DLR), będący częścią grupy badawczej „Cichszy Transport”, osiągnął ważny punkt.
 Od listopada 2014 roku Lufthansa wyposaża samoloty krótkiego i średniego zasięgu typu A319, A320 i A321 w komponenty obniżające poziom hałasu, zlokalizowane pod skrzydłami maszyny. Lufthansa jest pierwszą linią na świecie, która podjęła taki krok.
W sumie w generatory wirowe wyposażonych zostanie 157 maszyn. Już na początku 2014 roku do Lufthansy dostarczono nowego Airbusa wyposażonego w technologię redukującą poziom hałasu. W przyszłości ponad 200 maszyn Lufthansy będzie latać znacznie ciszej. Pomiary przelotu podjęte przez Lufthansę we współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną pokazują, że generatory wirowe eliminują uciążliwe dźwięki i znacząco redukują całkowity poziom hałasu podczas lądowania samolotu – nawet do czterech decybeli na dystansie pomiędzy 10 a 17 kilometrem od lotniska. Zgodnie z informacjami producenta, efekt ten jest znacznie lepszy jeszcze dalej od portu lotniczego. Dźwięki te były wcześniej tworzone podczas lotu przez ruchy powietrza nad otworami wyrównującymi ciśnienie w zbiornikach paliwowych na spodniej części skrzydeł. Nowe komponenty będą generować wiry powietrzne nad owymi otworami, co pozwoli zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych dźwięków.
 Projekt jest częścią heskiego „Sojuszu Przeciwko Hałasowi”, który został ustanowiony wspólnie przez władze Hesji oraz przemysł lotniczy. Źródło: Altair

Komentarze

Popularne posty