Bell 429 – pierwszy tego typu wiropłat w Polsce

Na lotnisku w podwarszawskim Konstancinie został przekazany polskiemu odbiorcy – nieujawnionemu przedsiębiorstwu z sektora usług – śmigłowiec Bell 429 (SP-MMA) w wersji korporacyjnej. Jest to pierwszy fabrycznie nowy wiropłat tego typu dostarczony do Polski.
Cieszę się, że Polska jest kolejnym krajem na świecie, w którym będzie użytkowany śmigłowiec Bell 429. Pojawienie się tego modelu na polskich rynku będzie dla nas kolejną okazją do potwierdzenia najwyższej jakości naszej obsługi posprzedażnej. Wierzę, że dzięki swojej unikalnej charakterystyce Bell 429 spotka się z dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców, a także klientów z sektora publicznego – powiedział Jakub Hoda, Dyrektor Zarządzający na Europę i Rosję.
 
 
Bell 429 projektowany był do zadań ratownictwa medycznego, jednak zdobył popularność także jako śmigłowiec do transportu osób na platformy wiertnicze, korporacyjnego i przekazywania wiadomości. Wprawdzie zewnętrznie Bell 429 przypomina model 427, ale w jego konstrukcji zastosowano wiele nowoczesnych technologii i rozwiązań – ma nowy wirnik nośny i czterołopatowe śmigło sterujące, a także awionikę glass cockpit, przystosowaną do lotów w okularowych wzmacniaczach obrazu (NVG). Bell 429 jest certyfikowany do wykonywania lotów IFR z załogą jedno- lub dwuosobową i ma kategorię osiągową A, według wymogów JAR-OPS 3.
Dzięki dwóm silnikom Pratt & Whitney Canada PW207D1, o mocy startowej 545 kW (730 KM) każdy, Bell 429 może rozwinąć prędkość przelotową 278 km/h. Zasięg maksymalny śmigłowca to 761 km. W standardowej wersji model 429 wyposażony jest w płozy. Dostępna jest również wersja z chowanym podwoziem kołowym, oznaczona jako 429WLG (Wheeled Landing Gear, NBAA 2013: Bell 429 z podwoziem kołowym, 2013-10-23), przeznaczona dla przedsiębiorstw zajmujących się transportem VIP-ów. Podwozie kołowe umożliwia operowanie z zatłoczonych portów lotniczych, w których konieczne jest dokołowanie z miejsca lądowania do płaszczyzny postojowej. Źródło: Altair

Komentarze

Popularne posty