Starą wieżę kontroli lotów w Szymanach czeka modernizacja

Starą wieżę kontroli lotów na powstającym regionalnym lotnisku w Szymanach koło Szczytna czeka modernizacja. Spółka realizująca budowę lotniska ogłosiła przetarg na adaptację pomieszczeń wieży kontroli ruchu lotniczego dla służb nawigacyjnych.
 
Wygląd starej wieży kontroli lotów w Szymanach jest powszechnie znany; jest ona bowiem pokazywana w telewizyjnych relacjach, gdy jest mowa o domniemanych, tajnych więzieniach CIA i domniemanych więźniach CIA w tajnym ośrodku szkolenia wywiadu w Kiejkutach.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i spółka samorządowa Warmia i Mazury realizująca budowę regionalnego lotniska nie zdecydowała się na wyburzenie wieży byłego wojskowego lotniska, którym były dawniej Szymany.
Powstające obecnie lotnisko ma nową infrastrukturę, naprzeciw znajdującej się starej wieży kontroli lotów. Po drugiej stronie pasa startowego od podstaw budowany jest terminal, miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autobusów oraz stacja końcowa trasy kolejowej z Olsztyna.
Według planów stara wieża kontroli lotów ma być zachowana, bo ma być miejscem pracy dla służb nawigacyjnych na nowym lotnisku. Znajdą się w niej miejsce pracy dla pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To z tej wieży będą kierować ruchem lotniczym startujących i lądujących w Szymanach samolotów - wyjaśnił PAP prezes spółki Warmia i Mazury Leszek Krawczyk.
Dodał, że oprócz zagospodarowania wnętrza wieży, wyłoniony w przetargu wykonawca wzmocni także dach wieży, na której budowany będzie maszt łączności radiowej.
Regionalny port Olsztyn-Mazury powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 roku, by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.
Lotnisko w Szymanach od 1996 roku na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń.
Niedawno spółka podała, że kierunki, w których latać będą samoloty rejsowe z portu regionalnego Olsztyn-Mazury w Szymanach to Oslo, Londyn i Zagłębie Ruhry. W pierwszych latach z lotniska skorzystać ma od 100 tys. do 200 tys. pasażerów rocznie.
Na początku czerwca na lotnisku w Szymanach wylądowało około 20 samolotów biorących udział w Rajdzie po Lotniskach Warmii i Mazurach. Korzystały jednak nie z gotowego pasa betonowego, ale z pasa trawiastego. 2,5 kilometrowy pas startowy nie jest jeszcze poddany procedurom certyfikacyjnym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jednak jak podała spółka Warmia i Mazury były to pierwsze operacje lotnicze w porcie Olsztyn- Mazury, który ma być gotowy do końca tego roku. (PAP)

Komentarze