Czy Embraer wycofa się z Chin?

Agencja Bloomberg poinformowała, iż z powodu załamania popytu na rynku biznes jetów, koncern Embraer rozważa zamknięcie swojej fabryki w chińskim Harbin. Zamówienia na odrzutowce biznesowe w Chinach zmniejszyły się w drastyczny sposób z powodu wzmagającej się w Państwie Środka walki z korupcją. Zamożne osoby starają się teraz nie przyciągnąć uwagi coraz bardziej aktywnych rządowych ekip śledczych, co spowodowało m.in., iż sprzedaż samolotów tego typu spadła praktycznie w każdym ich segmencie.
 
W ubiegłych latach Embraer przekształcił miejscowy zakład i przystosował go do montażu modelu Legacy, ale w tym roku dostarczył tylko dwa statki powietrzne tego typu. Polityka w Chinach i sankcje wobec Rosji ze względu na jej zaangażowanie w konflikt na Ukrainie, zmieniły diametralnie prognozy wzrostu wielu firm. Większość z nich zainwestowała w Chinach ponieważ miejscowy rząd sygnalizował, że praktycznie niewykorzystany rynek miał stać się coraz bardziej otwarty poprzez stałą liberalizację polityki wykorzystania przestrzeni powietrznej.
Według agencji Bloomberg, obiekt Embraera w Harbin funkcjonuje normalnie, ale producent nie odnosi się do jego przyszłości. Fabryka pierwotnie montowała samoloty ERJ-145 i została potem przekształcona w montownię Legacy 650 i 600. Partnerem zakładów w Harbin jest koncern Aviation Industry Corporation of China. Źródło: aero-news.net

Komentarze

Popularne posty