Paris Air Show 2015: Arabia Saudyjska zainwestuje w samolot AN-132

Ukraiński producent samolotów Antonow podpisał umowę z państwowym funduszem inwestycyjnym Arabii Saudyjskiej. Chodzi o sprzedaż samolotu An-132 i budowę nowej fabryki.


Umowa została podpisana dziś podczas trwającego pod Paryżem salonu lotniczego Le Bourget. Umowa dotyczy m.in. nowego opracowania i wyposażenia w sprzęt amerykański kabiny pilotów. Pozwoli to na prowadzenie bardziej skomplikowanych zadań. Nowy model został nazwany An-132 i Arabia Saudyjska dostała prawo własności intelektualnej oraz projektowej tego samolotu. Taqnia Aeronautics jest spółką córką saudyjskiej firmy ds. rozwoju inwestycji KACST należącej do państwa.
- An-132 to jedyny w swojej klasie samolot, który może startować i lądować na piasku. Dlatego tak bardzo pasuje Arabii Saudyjskiej - cytuje szefów zakładów Antonowa, agencja Unian.
Na razie An-132 istnieje tylko na desce kreślarskiej, ale dzięki podpisanej umowie ma już źródło finansowania jego budowy. Saudyjczycy chcą nie tylko kupić ukraiński samolot, który może przewozić ponad 9 ton towarów na bliskie i średnie dystanse. Chcą też mieć u siebie zakłady produkcji samolotów. Technologię mają dostarczyć tam Niemcy, budowę będzie nadzorować Ukraina a pracować na budowie mają Saudyjczycy. Źródło: ekonomia.rp.pl

Komentarze

Popularne posty