11. Małopolski Piknik Lotniczy oblegany przez tłumy miłośników lotnictwa

Tłumy krakowian i nie tylko przybyły w sobotę do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny odbywa się 11. Małopolski Piknik Lotniczy.
Uczestnicy pikniku podczas trwających w sobotę i niedziele pokazów będą mogli oglądać symulacje walk powietrznych z okresu II wojny światowej i pokazy kunsztu pilotów akrobacyjnych w powietrzu oraz liczne atrakcje na ziemi.
Według ostatnich statystyk w niebo wzbije się blisko 70 statków powietrznych: współczesne samoloty oraz repliki zabytkowych maszyn.
"Staraliśmy się, aby cały program pikniku był bardzo atrakcyjny. W tym roku mamy dużo naprawdę dobrych samolotowych akrobatów. Naszą główną atrakcją jest występujący w Krakowie po raz pierwszy Zespół Akrobacyjny Sił Powietrznych RP "Orlik" - powiedział Jakub Link-Lenczowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Jak podkreślił, "kolejną wielką gwiazdą, również po raz pierwszy w Krakowie, są także "Latające pszczółki" z Łotwy, czyli grupa Baltic Bees, którą tworzą piloci latający na samolotach odrzutowych Aero L-39 Albatros".
 
Na pikniku miłośnicy lotnictwa po raz kolejny będą mogli także podziwiać Jurgisa Kairysa z Litwy i wielokrotnego mistrza świata w akrobacji szybowcowej Jerzego Makulę. Symulacje walk powietrznych z II wojny światowej pokaże słowacka grupa Retro Sky Team. Zaplanowano grupowe skoki spadochroniarzy oraz przelot wojskowego samolotu transportowego CASA C-295.
Do Krakowa przyjechało także niemal 300 osób z ponad 20 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, które przedstawiają umundurowanie, broń i wyposażenie żołnierzy od czasów I wojny światowej od współczesności. Grupa rekonstrukcyjna złożona z byłych żołnierzy jednostki GROM będzie się prezentowała w rodzaju dioramy, w której znajdzie się zakupiony przez muzeum trzysilnikowy samolot transportowy Ju-52 oraz podarowany placówce przez Zbigniewa Niemczyckiego Messerschmitt Bf 109 G-6.
W niedzielę, w drugim dniu Pikniku Lotniczego zaplanowano premierę najnowszej gry edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej "7". Gra przypomina o 7. Eskadrze Myśliwskiej walczącej podczas wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan, impreza skierowana jest do całych rodzin, dlatego na pikniku nie zabrakło także wesołego miasteczka. "Świadomie nazywamy nasze wydarzenie Małopolskim Piknikiem Lotniczym, a nie Air Show, bo to impreza skierowana do całych rodzin" - podkreślił dyrektor Radwan.
Przed rokiem Małopolski Piknik Lotniczy odwiedziło ok. 40 tys. osób.
Organizatorem Pikniku jest Muzeum Lotnictwa Polskiego, a wydarzenie wsparły 8. Baza Lotnictwa Transportowego, Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie-Balicach oraz Aeroklub Krakowski. Impreza odbywa się pod patronatem wiceminister obrony Beaty Oczkowicz oraz marszałka województwa Marka Sowy.
Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. Wybudowany w 2010 roku nowy budynek muzeum, przypominający z lotu ptaka wirujące skrzydło, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce.
Muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r. Źródło: PAP

Komentarze

Popularne posty