Załoga Anakondy w jedenastej akcji ratowniczej na Bałtyku

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła pomocy mężczyźnie z podejrzeniem zawału serca. Poszkodowany został podjęty z pokładu kutra i bezpiecznie przetransportowany na ląd. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uratowali już 300 osób!
Wczoraj (środa, 10 czerwca) około godziny 9.00 załoga śmigłowca W-3RM pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została zaalarmowana, że członek załogi kutra UST-15 uskarża się na silne bóle w klatce piersiowej. Z przekazanych służbom ratowniczym Marynarki Wojennej informacji wynikało, że podejrzewa się wystąpienie u niego zawału serca. W momencie startu maszyny (godzina 9.11) jednostka znajdowała się około 30 mil morskich na północ od miejscowości Czołpino. Po 34 minutach lotu załoga Anakondy dowodzona przez kpt. pil. Arkadiusza Kaczmarka znajdowała się nad kutrem i przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego, który po kolejnych 6 minutach był już w kabinie transportowej śmigłowca pod opieką lekarza pokładowego kpt. Tomasza Sikory. O godzinie 10.25 maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie mężczyzna w stanie stabilnym, dobrym, został przekazany zespołowi karetki pogotowia ratunkowego. 

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Przez całą dobę dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R. System wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
W tym roku była to 11 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 569 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 300 osobom.
Źródło: Brygada Lotnictwa MW

Komentarze

Popularne posty