Elektryczny samolot Airbusa przeleciał nad Kanałem La Manche

10 lipca, samolot E-Fan koncernu Airbus jako pierwszy statek powietrzny napędzany wyłącznie elektrycznymi silnikami przeleciał ponad Kanałem La Manche z Anglii do Francji. Samolot pilotowany był przez Didiera Esteyna. Przypomnijmy, iż kilka dni temu podobną próbę chciała podjąć spółka Pipistrel, ale nie zgodził się na nią koncern Siemens, którego jednostka napędowa była zamontowana na samolocie Alpha Electro.
Airbus zainwestował znaczne środki w rozwój zbudowanego z włókna węglowego i ważącego pół tony samolotu E-Fan. Jest on napędzany dwoma silnikami o mocy 60 KW zasilanymi przez baterie litowo-jonowe. Ta lekka konstrukcja nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji i może wykonywać prawie bezgłośne loty.
Według obecnej specyfikacji, koszt godziny lotu E-Fan ma wynieść w przeliczeniu ok. 50-60 zł, a jego baterie będą potrzebowały jedynie ok. 90 min, aby się w pełni naładować. Airbus planuje, że statek powietrzny zostanie wprowadzony do sprzedaży pod koniec 2017 r. lub na początku 2018 r.
Lot E-Fan odbył się po tej samej trasie, po której 25 lipca 1909 r. jako pierwszy dokonał tego Louis Bleriot. Jednak wtedy trasa lotu biegła w przeciwną stronę z Francji do Anglii.
Źródło: dlapilota

Komentarze

Popularne posty