GKN kupiło aktywa holenderskiego Fokker Technologies

Brytyjska grupa GKN poinformowała o nabyciu aktywów holenderskiej spółki Fokker Technologies od Arle Capital. Wartość transakcji to 706 mln euro (2,93 mld zł).
Wytwórnia Fokker została założona w 1912 przez Holendra Antona Fokkera, jednego z pionierów lotnictwa. Spod jego ręki wyszedł m. in. słynny myśliwiec I wojny światowej Fokker Dr.I, czy samolot pasażerski F.VII/3m. Fokker zmarł w 1933, ale zakłady kontynuowały działalność. Zniszczone podczas działań w II wojnie światowej wytwórnie odbudowano. Produkowano w nich turbośmigłowe samoloty pasażerskie F27, F28, a następnie odrzutowe Fokker 50, 70 i 100. Holenderskie przedsiębiorstwo zajmowało się też licencyjną produkcją samolotów bojowych F-104 i F-16.
W 1996 Fokker ogłosił bankructwo. Dział badań kosmicznych stał się Dutch Space, która została w 2005 wykupiona przez EADS. Zakłady, które produkowały części zamienne do samolotów i zajmowały się ich naprawami zostały przejęte przez Stork N.V. i obecnie noszą nazwę Fokker Technologies.
Brytyjska grupa GKN zatrudnia ponad 50 tys. osób w zakładach w 30 krajach na całym świecie. Dział GKN Aerospace, w skład którego wchodzi 12 tys. pracowników, odpowiada za dostawy struktur statków powietrznych i silników lotniczych oraz instalacji paliwowych i pływaków awaryjnych.
Po nabyciu Fokker Technologies GKN stanie się jednym z największych dostawców struktur lotniczych w świecie. Holenderskie przedsiębiorstwo wejdzie w skład GKN Aerospace, ale jego siedzibą nadal będzie Holandia. Tam także prowadzone będą prace badawczo-rozwojowe. Zakończenie transakcji zakupu nastąpić ma przed końcem br., po zakończeniu negocjacji ze związkami zawodowymi i dopełnieniu formalności prawnych. Źródło: Altair

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty