Airbus pokazał prototyp elektrycznego samolotu

Solar Impulse 2 to aktualnie najbardziej znany projekt elektrycznego samolotu, lecz bynajmniej nie jest to jedyna tego typu maszyna. Koncern Airbus zaprezentował swój własny projekt o nazwie E-Fan 2.0, będący pierwszym na świecie samolotem z technologią plug-in, czyli wyposażonym w elektryczny napęd. 
E-Fan 2.0 jest niewielką, dwumiejscową maszyną o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 930 cm. Dzięki konstrukcji i poszyciu wykonanym z włókna węglowego, jej masa bez pasażerów oraz ładunku wynosi zaledwie 500 kg. Napędzana jest natomiast przez podwójne silniki o mocy 30 kW, które potrafią rozpędzić ją do prędkości 217 km/h.  
Napęd zasilany jest z kolei przez 120 litowo-polimerowych baterii rozmieszczonych w skrzydłach, które na razie wystarczają na jedynie godzinę lotu. Rozwijana przez Airbusa technologia nie jest tylko sprawdzianem możliwości, lecz realizacją planów na przyszłość. Firma chce bowiem do 2050 roku mieć już co najmniej 100-miejscową maszynę pasażerską z napędem elektrycznym. Na razie chce budować samoloty treningowe dla szkół latania, a w planach ma także maszynę E-Fan 4.0, która będzie mogła zabrać na pokład czterech pasażerów, a której produkcja powinna rozpocząć się już w 2019 roku. Źródło: Onet.pl

Komentarze

Popularne posty