Znaleziono cztery duże fragmenty wraku samolotu AirAsia

Zespoły poszukujące szczątków samolotu pasażerskiego linii lotniczych AirAsia, który rozbił się w niedzielę na Morzu Jawajskim, odnalazły cztery duże obiekty, najprawdopodobniej fragmenty wraku - podała w sobotę indonezyjska agencja koordynująca poszukiwania.
Wszystkie cztery obiekty odnaleziono w piątek i sobotę z pomocą sonarów uczestniczących w operacji indonezyjskich i singapurskich okrętów - przekazał dziennikarzom szef indonezyjskiej agencji zajmującej się akcją poszukiwawczą, Fransiskus Bambang Soelistyo.

Wszystkie cztery fragmenty znajdują się na głębokości ok. 30 metrów. Największy z nich ma wymiary ok. 18 metrów na 2,2 metra - dodał.
Przyjmuje się, że odnalezione obiekty należą do wraku samolotu ze względu na ich rozmiary oraz fakt, że w tym samym regionie poszukiwań wcześniej w piątek widziano unoszące się na wodzie plamy oleju. Z uwagi na silny prąd nie powiodła się próba opuszczenia na dno morskie zdalnie kierowanego pojazdu podwodnego, który miałby ostatecznie potwierdzić tę tezę.
Soelistyo powiedział, że fragmenty znaleziono w priorytetowej strefie poszukiwań, obejmującej obszar o powierzchni 1850 km kw., gdzie najprawdopodobniej spadł samolot.
Wcześniej w sobotę Soelistyo informował o znalezieniu w pobliżu wyspy Borneo, na głębokości 30 metrów, dwóch fragmentów wraku o długości 9 i 7 metrów.
Należący do przewoźnika AirAsia Airbus A320-200 zniknął z radarów o godz. 6.17 (0.17 czasu polskiego) w niedzielę, lecąc w gęstych chmurach burzowych z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru. Na pokładzie maszyny były 162 osoby, głównie obywatele Indonezji.
AirAsia to tanie malezyjskie linie lotnicze, które mają swoją filię między innymi w Indonezji. Źródło: PAP

Komentarze

Popularne posty