CAAC przyznała certyfikat na wykonywanie lotów pasażerskich samolotowi ARJ21-700



Civil Aviation Administration of China przyznała dnia 30 grudnia 2014 roku certyfikat samolotowi komunikacji regionalnej ARJ21. Pozwala on na wykonywanie lotów pasażerskich nad terytorium ChRL. Producent samolotu, Commercial Aircraft Corp. of China (COMAC) z Szanghaju, będzie teraz ubiegać się o potwierdzenie certyfikatu przez amerykańską Federal Aviation Administration (FAA). Dopiero to bowiem umożliwi loty ARJ21 poza Chinami, a tym samym eksport samolotów tego typu (według przedstawicieli COMAC, głównym celem jest rynek afrykański). Obecny, przejściowy okres umożliwi dopracowanie samolotu i wdrożenie jego systemów eksploatacyjnych.
Proces certyfikacji ARJ21 rozpoczął się w 2012. Od tego czasu samolot wylatał 1141 godzin. Przeprowadzono też ponad 300 prób naziemnych. Przed wręczeniem certyfikatu władzom COMAC testowany wcześniej ARJ21 przeleciał z Szanghaju do Pekinu z ważnymi politykami i przedstawicielami CAAC i producenta na pokładzie.
ARJ21 (Advanced Regional Jet for the 21st Century) jest rozwijany z bardzo dużym opóźnieniem. W 2002, gdy rozpoczynano program, planowano jego wejście na rynek w 2007. Tymczasem prototyp oblatano dopiero w listopadzie 2008. Źródło: Altair

Komentarze

Popularne posty