Qatar Airways kupił udziały w IAGKatarskie linie Qatar Airways poinformowały właśnie, że kupiły za 1,15 mld funtów 9,9 proc. udziałów w IAG. To mniej więcej tyle, ile British Airways oferuje za irlandzką linię Aer Lingus.
Katarczycy od prawie dwóch lat są członkiem sojuszu lotniczego Oneworld, gdzie liderem jest BA. — IAG jest dla nas znakomitym narzędziem do umocnienia na zachodzie - powiedział prezes Qatar Airways, Akbar Al Baker. Jednakże katarski przewoźnik nie będzie w stanie zwiększyć swoich udziałów do pakietu większościowego. Nie pozwalają na to unijne przepisy stanowiące, że inwestor spoza Wspólnoty nie może mieć większego pakietu akcji, niż 49 proc. Prezes IAG, Willie Walsh nie ukrywał w piątek rano swojej radości z powodu tej transakcji.
— Będziemy ze sobą blisko współpracować - mówił. Dla Qatar Airways, które są własnością katarskiego funduszu inwestycyjnego , tak samo jak i dla IAG jest to znakomita okazja,żeby umocnić się nie tyle na zachodzie, co przede wszystkim w konkurencji z innymi liniami z Zatoki, zwłaszcza Emirates i Etihadem. Dla IAG dodatkowo uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad Grupą Luthansy i Air France uwikłanych we własne restrukturyzacyjne problemy. Źródło: ekonomia.rp.pl

Komentarze

Popularne posty