GE Aviation Engines przeprowadziło oblot najnowszego silnikaGE Aviation Engines przeprowadziło oblot najnowszego silnika przeznaczonego dla biznesjetów – Passport. Pierwszy lot silnika turbowentylatorowego Passport, zabudowanego pod skrzydłem latającego laboratorium – Boeinga 747-100, miał miejsce 30 grudnia, w zakładach General Electric Aviation Engines (GEAE) w Victorville w Kalifornii. W trakcie lotu zbadano działanie silnika i jego akcesoriów.
Oblot zakończył niezwykle pracowity rok zespołu GEAE. W lutym specjaliści dokonali sprawdzenia osiągów silnika w komorze wysokościowej w Evendale, w zakresie od poziomu morza do 15 540 m. Dwa miesiące później zbadano działanie Passporta w warunkach oblodzenia. Niedawno zakończono próby odporności na zderzenie z ptakiem. W najbliższych tygodniach silnik przejdzie sprawdzenie działania podczas operowania z drogi startowej pokrytej wodą i po utracie łopatki wentylatora.
Dotychczas przedseryjne silniki Passport przepracowały na stanowiskach laboratoryjnych ponad 750 h i 300 cykli uruchomienia i zatrzymania. Dwa silniki Passport stanowić mają zespół napędowy najnowszych biznesjetów Bombardiera – Global 7000 i Global 8000. Źródło: Altair

Komentarze

Popularne posty