ICAO o nowych rejestratorach parametrów lotuPropozycja wyposażenia samolotów komercyjnych w odrzucane rejestratory parametrów lotu będzie przedmiotem dyskusji podczas lutowego spotkania ICAO.
Jak twierdzą przedstawiciele ICAO, odkładany na bok od lat projekt po katastrofie lotu QZ8501 nad Morzem Jawajskim ma duże szanse na przyjęcie. Pomysł wyposażenia samolotów wykonujących loty komercyjne w rejestratory, które w krytycznym momencie odrywają się od samolotu i unoszą się na wodzie, a nie toną, po raz pierwszy od pięciu lat będzie przedmiotem dyskusji podczas spotkania na wysokim szczeblu w ramach konferencji o bezpieczeństwie ICAO, która ma się odbyć w lutym tego roku. ICAO chce także opracować globalny system ulepszonego śledzenia samolotów w czasie rzeczywistym i szybkiego odnajdowania miejsc katastrof, co jest reakcją na zaginięcie lotu MH370 z marca zeszłego roku.
- Nadszedł czas na bliższe przyjrzenie się odrzucanym rejestratorom - twierdzą w rozmowie z Agencją Reutera przedstawiciele ICAO, którzy ze względu na delikatny charakter sprawy chcą zachować anonimowość. - Myślę, że z powodu kilku ostatnich wypadków panuje teraz bardziej pozytywne nastawienie do tego pomysłu - mówi drugi z przedstawicieli, odnosząc się do katastrofy AirAsia i Air France nad Atlantykiem, gdzie rejestratory odnaleziono dopiero po dwóch latach. Źródło: PAP

Komentarze