Gulfstream rozwija projekt naddźwiękowego biznes jetaFirma Gulfstream prowadzi prace w kierunku rozwoju programu naddźwiękowego odrzutowca biznesowego, który będzie mógł wykonywać loty z prędkościami powyżej 1 Macha. Jednak obecnie w USA obowiązują przepisy FAA, zgodnie z którymi zakazane jest wykonywanie naddźwiękowych lotów ponad obszarami zamieszkałymi.
Spółka ta uzyskała już trzy patenty, dzięki czemu stały się jasne jej zamiary (wcześniej utrzymywała ten projekt w tajemnicy). Według mediów z Savannah, dla Gulfstreama kluczową kwestią jest właśnie wprowadzenie przepisów w Stanach Zjednoczonych zatwierdzających możliwość wykonywania tego typu ponad lotów lądem.

"Od początku podkreślamy, iż nie zamierzamy rozpoczynać budowy prototypu samolotu naddźwiękowego dopóki jego loty ponad lądami nie zostaną zatwierdzone przez odpowiednie władze lotnicze", powiedział Steve Cass z Gulfstreama. "Niestety, to nie wydarzy się jutro", dodał. Niemniej jednak, zdobywając patenty w tym skomplikowanym i kosztownym procesie, firma zbliży się w kierunku rozwoju prototypu nowego statku powietrznego. 
Być może najbardziej znaczącym patentem dla samolotów naddźwiękowych jest skok w kwestii wprowadzenia technologii kontroli i redukcji gromu dźwiękowego. Firma wskazała na rozwiązanie, które może sprawić, iż hałas słyszany na ziemi będzie o wiele lepiej tolerowany i mniej niszczący, jednak nie chce jednak komentować tych doniesień.
Źródło: aero-news.net

Komentarze