Ruszyły Zawody Szybowcowe Pribina Cup 2019

W dniach 19-27 kwietnia 2019 r. w miejscowości Nitra na Słowacji rozgrywane są Międzynarodowe Zawody Szybowcowe Pribina Cup 2019. Impreza zaliczana jest do rankingu IGC (International Gliding Commision) i jest jedną z najliczniej obsadzonych zawodów szybowcowych w Europie. Tradycyjnie w Pribina Cup bierze udział silna reprezentacja naszego kraju, tym razem w składzie 22 zawodników: Marcin Bernaszuk (Club), Marek Biały (Club), Paweł Głowacki (Club), Zbigniew Górecki (Club), Mirosław Izydorczak (Club), Wojciech Kubiak (Club), Konrad Partyka (Club), Marek Sawczuk (Club), Wiktor Czubski (15m), Łukasz Grabowski (15m), Tomasz Hornik (15m), Piotr Jarysz (15m), Juliusz Pieniążek (15m), Jędrzej Skłodowski (15m), Adam Czeladzki i Stanisław Biela (20m Multi-Seat), Zdzisław Bednarczuk (Open), Bogdan Dorożko (Open), Sebastian Kawa (Open), Michał Lewczuk (Open), Karol Staryszak (Open), Łukasz Wójcik (Open). W imprezie bierze udział ogółem 129 zawodników, którzy mają za sobą już pierwszą konkurencję. – Pogoda bezchmurna przysporzyła dzsiaj zawodnikom nielada problemów. Mimo dobrego odejścia z fali na pierwszym boku mieliśmy trochę problemów w znalezieniu dobrych noszeń. Dopadła nas grupa pościgowa z Sebastianem i Karolem ma czele i tak dalej w polskim peletonie lecieliśmy resztę trasy. Noszenia zdarzały się i trzymetrowe. Kto ich nie trafił mógł wpaść w niezłe tarapaty. Nam udało się wyjść obronną ręką i z dobrą zaliczką rozpoczynamy sezon – komentuje piątkową rywalizację Łukasz Wójcik. W piątek dla klasy Club organizatorzy przygotowali trasę 301.91 km z czterema punktami zwrotnymi. Tego dnia pierwsze trzy miejsca zajęli Polacy. Piersze miejsce zajął Paweł Głowacki (1000 pkt), drugie miejsce Mirosław Izydorczak (992 pkt), trzecie miejsce należało do Konrada Partyki (991 pkt). 
Dla zawodników w klasie 15 m ułożono trasę 342.59 km z trzema punktami zwrotnymi. Tu po pierwszej konkurencji na prowadzeniu jest Tomasz Hornik, który uzyskał maksymalną liczbę punktów (1000). Na drugiej pozycji wylądowała Jana Vepřeková (Czechy) z 952 pynktami, a na trzecim miejscu Jan Pavlik (Czechy) z wynikiem 951 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.
Klasa 20m Double Seater dostała trasę 344.49 km z czterema punktami zwrotnymi. W tej klasie pierwsi na mecie byli Simon Briel i Enrique Levin (Niemcy) na szybowcu Duo Discus X(T), którzy zdobyli 684 punkty. Drugie miejsce zajęli Roelof Corporaal i Dirk Corporaal (Holandia) z 599 punktami. Jako trzeci na metę dolecieli Polacy Adam Czeladzki i Stanisław Biela zdobywając 587 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.
Najdłuższą trasę 369.41 km z trzema punktami zwrotnymi przygotowano dla klasy Open. Tu również Polacy uzyskali dobre rezultaty. Pierwszy na mecie zjawił się na szybowcu ASG-29 18m Karol Staryszak zdobywając 1000 punktów. Trzy munuty po nim szybowcem Diana 3 FES na metę przyleciał Sebastian Kawa na zdobywając 993 punkty. Na trzeciem miejscu w pierwszej konkurencji wylądował Andreas Sandhöfner z Aurtrii z 950 punktami. Pełne wyniki TUTAJ.
Gratulacje dla polskich pilotów. Oby tak dalej. Trzymamy kciuki!
Więcej informacji na temat zawodów oraz bieżącej rywalizacji dostępnych jest na stronie www.pribinacup.sk/2019
Źródło: dlapilota

Komentarze

Popularne posty