BAE Systems buduje lotniczą fabrykę przyszłości

BAE Systems zaprasza na wirtualne zwiedzanie fabryki samolotów przyszłości.
W serii animacji BAE Systems prezentuje sposób, w jaki zamierza wykorzystać nowe technologie, od drukarek 3-D (addytywnych) po rozszerzoną rzeczywistość (VR) i kooperujące roboty, by zrewolucjonizować metody produkcji samolotów myśliwskich.
Cykl animacji „Fabryka przyszłości":
• Produkcja podzespołów (LINK)
• Montaż  głównych struktur płatowca (LINK)
• Montaż końcowy samolotu (LINK)
BAE Systems wdraża najnowocześniejsze rozwiązania w zakładzie w Warton w Wielkiej Brytanii. Niektóre technologie, które znajdą w nim zastosowanie, w tym cyfrowe instrukcje pracy, jeszcze w tym roku zaczną wspierać produkcję myśliwców Typhoon, torując tym samym drogę do wytwarzania samolotów kolejnych generacji.
Trzy opublikowane animacje – obejmujące etap od produkcji małych elementów po etap montażu pełnego płatowca – pokazują, jak BAE System wyobraża sobie proces produkcji samolotów w przyszłości.
Kluczowym elementem fabryki przyszłości BAE System ma być „wspólna stacja robocza", wyposażona w szereg technologii cyfrowych, pozwalających inżynierom skupić się na czynnościach wymagających wysokich kwalifikacji, zwiększając tym samym wartość procesu produkcyjnego. Zintegrowane sensory zidentyfikują każdego pracownika i automatycznie załadują - przy użyciu technologii bezprzewodowej - zoptymalizowane, spersonalizowane profile pracy. Dostarczą wówczas pracownikowi wskazówki i instrukcje dostosowane do jego wiedzy fachowej i zapewnią bezpieczne wykonywanie przewidzianych dla niego zadań.
We „wspólnej stacji roboczej" praca ludzi wspomagana będzie promieniami świetlnymi. Technologia wskazywania „pick by light" podpowie pracownikom, których komponentów lub materiałów eksploatacyjnych mają używać na danym etapie procesu produkcyjnego, aby zapewnić prawidłowość montażu. Atutem stacji będzie zrobotyzowane ramię wyposażone w czujniki, pozwalające bezpiecznie i bezproblemowo współpracować robotowi z technikami równolegle zajmującymi się montażem samolotów.
Pomysł nowej cyfrowej fabryki BAE Systems jest efektem ścisłej współpracy z wieloma partnerami akademickimi i przemysłowymi, w tym z Centrum Badawczym  Zaawansowanych Technik Produkcji Uniwersytetu w Sheffield i Siemensem. Bazuje na poczynionych inwestycjach w robotyzację i ma na celu zwiększenie produktywności, jakości i bezpieczeństwa potencjału firmy z myślą o wytwarzaniu przyszłych samolotów myśliwskich.
Źródło: BAE Systems

Komentarze

Popularne posty