25. jubileuszowe Zawody na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej

W dniach 25-27 września 2015 r. na warszawskim Bemowie odbędą się Zawody Szybowcowe na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej. W tym roku przypada jubileuszowe wydanie tych zawodów. 
Już po raz 25-ty Sekcja Szybowcowa Aeroklubu Polskiego przywita na lotnisku Warszawa-Babice na Bemowie pilotów szybowcowych startujących w rozgrywkach. Rywalizacja będzie się odbywała na szybowcach Bocian, które będą startowały za wyciągarką. 
O Zawodach: W książce „Szybowniczka świata” autorstwa Pelagii Majewskiej i Ireny Kostki czytamy: 
W 1996 roku na lotnisku Bemowo szefem wyszkolenia Aeroklubu Warszawskiego został Tadeusz Dunowski. Reaktywował tradycję rozgrywania corocznych Zawodów Szybowcowych na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej, bardziej znanych jako zawody „O podwiązkę Peli”. Rozgrywano je uprzednio w latach 60. i 70. i cieszyły się dużą popularnością. Mimo upływu lat tradycja nie zanikła i w zawodach startuje kilkudziesięciu zawodników. Prócz uroczystej oprawy i nagród dla zwycięzców, przygotowywane są również okolicznościowe koszulki z odpowiednim nadrukiem. Wydaje się, że oprócz czysto sportowego ich wymiaru, organizatorom udało się wskrzesić ducha zabawy i integracji braci lotniczej, co uprzyjemniają organizatorzy, serwując rozgrzewający poczęstunek. 


O Pelagii Majewskiej: 
Jedna z najznakomitszych polskich pilotek nazywana Szybowniczką Świata. 17-krotna szybowcowa rekordzistka świata i 21-krotna rekordzistka kraju. Odniosła także liczne sukcesy najwyższej rangi w zawodach i mistrzostwach krajowych i międzynarodowych. Była również instruktorką szybowcową. Ponadto latała samolotami, zwłaszcza podczas pracy w Zakładzie Usług Agrolotniczych. Zginęła w 1988 roku w Portugalii, pilotując Dromadera. Popularna wśród lotników na wszystkich kontynentach. Szybowniczka Świata została uhonorowana licznymi wyróżnieniami krajowymi i międzynarodowymi. FAI ustanowiła Medal im. Pelagii Majewskiej, a jej imię nadano m.in. Centralnej Szkole Szybowcowej Aeroklubu Polskiego w Lesznie. 
Pelagia Majewska była inicjatorką i organizatorką uroczych spotkań lotniczek i lotników oraz ich rodzin i przyjaciół, w tym sławnych Sabatów Czarownic. Źródło: Aeroklub Polski

Komentarze

Popularne posty