II Międzynarodowy Zlot Dwupłatów w Pile
Już w ten weekend (16-17 maja) na lądowisku w Pile odbędzie się II Międzynarodowy Zlot Dwupłatów. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, m.in. pokaz najstarszego samolotu zarejestrowanego w Polsce – Boeing Stearman oraz pokaz akrobacji grupy Scandinavian Airshow.
  Historia Zlotu
A było to tak… Cała historia z dwupłatowcami, w naszej okolicy rozpoczęła się nie w Pile, a w oddalonej od miasta o 10 kilometrów Leśnej Bazie Lotniczej (LBL) w Krępsku. Było upalne lato, 2011 roku. Załoga LBL zaprzyjaźniona z Aeroklubem Ziemi Pilskiej oniemiała na widok sześciu podchodzących do lądowania dwupłatowych samolotów z lat 30-tych XX wieku. Okazało się, że byli to niemieccy piloci podróżujący po Europie samodzielnie zbudowanymi maszynami-replikami. Wśród nich znajdował się sam główny konstruktor wspaniałego dwupłata Kiebitz, Michael Platzer. Jak to bywa u braci lotniczej od razu nawiązała się przyjaźń. Nie było mowy o odlocie po kilku godzinach. Goście zostali na noc. Korzystając z okazji postanowili zwiedzić Piłę. Zachwyciło ich nie tylko położone wśród rzek, jezior i lasów miasto, ale także nasze lotnisko i jego stuletnia tradycja. Kiedy następnego dnia piloci, podróżnicy odlatywali zapowiedzieli, że koniecznie powrócą do Piły za rok. Tak też działo się przez kilka kolejnych lat z rzędu. Co ważne przybywało maszyn, pięknych, kolorowych dwupłatowców.
To sprawiło, że w roku 2014 postanowiliśmy zorganizować Pierwszy Międzynarodowy Zlot Dwupłatowców na pilskim lotnisku. Zainteresowanie, które wzbudziła ta impreza przeszło nasze oczekiwania. Kilkadziesiąt samolotów, tysiące widzów i miliony niezapomnianych wspomnień rysowanych podwójnymi skrzydłami na niebie. Dlatego postanowiliśmy, że takie wydarzenie nie może odbyć się jednorazowo. Naszym marzeniem jest, by Zlot Dwupłatowców w Pile na stałe zagościł w kalendarzu europejskich imprez lotniczych.
Więcej informacji na stronie: www.dwuplaty.pila.pl

Komentarze

Popularne posty