Kraków-Balice: W 2016 roku początek budowy nowej drogi startowejW następnym roku chcielibyśmy rozpocząć budowę nowej drogi startowej i skończyć ją w 2018 roku. Mamy preferencję i cel, aby z krakowskiego portu lotniczego odlatywały bezpośrednie samoloty do Stanów Zjednoczonych, do Chicago.  


To jest polska racja stanu. Przychodząc na lotnisko założyłem, że będzie to elegancki, średniej wielkości port lotniczy w Krakowie, ponieważ miasto i region na to zasługują – powiedział Jan Pamuła, prezes Portu Lotniczego Kraków-Balice. Jan Pamuła, prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice i doktor nauk ekonomicznych przedstawił osiągnięcia oraz plany związane z rozbudową krakowskiego lotniska. Dynamika rozwoju oraz strategiczne cele mają uczynić z niego elegancki, średniej wielkości port.– Dzisiaj krakowski port lotniczy budujemy właściwie od nowa, począwszy od terminala, który obsłuży docelowo 8 mln pasażerów, układ komunikacyjny, hotel, przystanek kolejowy, płyta postojowa, drogi kołowania itp. W tym roku oddajemy wszystkie inwestycje, które w tej chwili są realizowane. W następnym roku chcielibyśmy rozpocząć budowę nowej drogi startowej i skończyć ją w 2018 roku. W ten sposób lotnisko będzie przygotowane na najbliższe 20-30 lat do osiągnięcia 8 mln pasażerów w komfortowych, eleganckich warunkach. Przychodząc na lotnisko założyłem, że będzie to elegancki, średniej wielkości port lotniczy w Krakowie, ponieważ miasto i region na to zasługują. Jest współpraca regionu i miasta z lotniskiem, bo bez tego nie wyobrażałbym sobie potrzeby rozwoju – powiedział Jan Pamuła.
Na przykładzie Krakowa możemy pokazać, że w 2015 lata 17 linii lotniczych w tym 11 tradycyjnych a tylko 6 niskokosztowych. Przyszedłem na lotnisko, kiedy było 17 połączeń lotniczych, dzisiaj mamy 60. Wartość spółki wynosiła 103 mln zł, dzisiaj to około 1 mld zł. Na razie nie mamy żadnego kredytu a wielkie inwestycje wykonujemy z funduszy zewnętrznych. W tym roku rozpoczną loty do nas British Airways, Swiss, KLM. W tym roku do Krakowa przez port lotniczy dotrze około 1,5 mln turystów. Zatrudniamy około 8000 osób w regionie. W 2015 roku przewidujemy 164 mln zł przychodów i około 23 mln zł netto zysku i około 60 mln zł brutto. W 2035 roku chcemy osiągnąć 10 mln pasażerów – powiedział Jan Pamuła.
Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Komentarze

Popularne posty