Samolot Turkish Airlines zderzył się z ptakiemBoeing 737-800 Turkish Airlines zderzył się z ptakiem w czasie podchodzenia do lądowania w miejscowości Nevşehir. Samolot leciał ze Stambułu ze 125 pasażerami na pokładzie. 


Patrząc na zdjęcia trudno uwierzyć, że olbrzymie wgniecenie w przodzie samolotu to wina drobnego ptaka. Ptak uderzył prosto w przód boeinga tuż przed lądowaniem w Nevşehir. Pomimo stłuczki samolot wylądował bezpiecznie, jednak wieża kontrolna postanowiła przerwać lądowanie dwóch innych samolotów.
Uszkodzenie przodu samolotu przez zderzenie z ptakiem jest powszechnym zjawiskiem w lotach pasażerskich - wyjaśnia dr Ali Genc, rzecznik prasowy Turkish Airlines. - Dzioby większości samolotów wykonywane są z materiałów, które minimalizują podobne wstrząsy i zderzenia. Kolizja z ptactwem nie zagraża bezpieczeństwu dalszego lotu, jeśli nie nastąpi np. uszkodzenie silnika. Najnowsze doniesienia naukowców z Uniwersytetu Swansea i Narodowego Uniwersytetu Argentyńskiego w Comahue mogą nieco zaburzyć spokój linii lotniczych. Szacują, że kolizje generują koszty rzędu 900 mln dolarów rocznie i zginęło w nich już ponad 200 osób, a ich liczba niepokojąco rośnie. Przestrzegają linie lotnicze, aby zwracały większą uwagę na ochronę ptaków w zatłoczonej przestrzeni powietrznej, sugerując wprowadzenie specjalnego systemu niebieskich świateł, który miałby ostrzegać ptaki przed zbliżającym się samolotem. Źródło: Onet.pl

Komentarze

Popularne posty