Rząd Portugalii chce sprzedać narodowego przewoźnika TAP

Rząd Portugalii stoi na stanowisku, że jedynym rozwiązaniem pozwalającym na przetrwanie zadłużonego na miliard euro narodowego przewoźnika TAP jest jego sprzedanie. To druga próba sprzedaży portugalskiego przewoźnika. Obecnie TAP otrzymał trzy oferty kupna. 
Oferty zostały złożone przez dwóch brazylijskich potentatów lotnictwa oraz jednego inwestora z Portugalii. Zainteresowanymi kupnem TAP jest amerykański biznesmen brazylijskiego pochodzenia David Neelma, założyciel linii Azul Brazilian Airlines. Po raz drugi ofertę złożył także brazylijsko-kolumbijski inwestor z polskim paszportem German Efromovich. W 2012 r. oferta Efromovicha, którego holding Synergy sprawuje kontrolę nad liniami Avianca, została odrzucona z braku odpowiednich gwarancji finansowych. Trzecia oferta jest podobno złożona przez portugalskiego inwestora Miguela Pais do Amaral za pośrednictwem jego prywatnej spółki holdingowej Quifel. Według amerykańskich mediów, częścią oferty mają być także amerykańskie fundusze inwestycyjne Apollo i Cerberus.
Zadłużone na ponad 1 mld euro portugalskie narodowe linie lotnicze TAP nie mogą być dokapitalizowane przez rząd, z uwagi na przepisy Unii Europejskiej dotyczące pomocy publicznej. Rząd Portugalii nie spodziewa się uzyskania znacznych dochodów za sprzedaży, oczekuje jednak że otrzymane tą drogą środki pozwolą przewoźnikowi na wyjście z zadłużenia, odciążając w ten sposób państwo. Transakcja sprzedaży ma być sfinalizowana do końca czerwca. Źródło: PRTL.pl

Komentarze

Popularne posty