Pierwsze lotnisko na sztucznej wyspie w Europie

W Turcji otwarto lotnisko zbudowane na sztucznej wyspie na Morzu Czarnym. Na razie będzie obsługiwać głównie ruch krajowy Uroczyste otwarcie pierwszego tego rodzaju obiektu w Europie z udziałem prezydenta Turcji Erdogana i premiera Ahmeta Davutoglu odbyła się 22 maja. Jak podaje dziennik „Hurryet", tego samego dnia wylądował na nowym lotnisku samolot Turkish Airlines ze Stambułu z 136 pasażerami na pokładzie.

Nazwa portu, Ordu-Giresun, nawiązuje do dwóch położonych najbliżej prowincji – Ordu (19 kilometrów) i Giresun (25 kilometrów). Lotnisko jest oddalone około 890 kilometrów od Stambułu i 560 kilometrów od Ankary.
Decyzja o wybudowaniu portu na sztucznej wyspie była podyktowana ukształtowaniem terenu na lądzie – w obu prowincjach równolegle do morza ciągną się pasma gór. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w lipcu 2011 roku, koszt inwestycji to około 132.6 milionów dolarów. Do budowy wykorzystano 30 milionów ton kamienia; pas startowy jest długi na 3000 i szeroki na 45 metrów, może więc przyjmować największe samoloty pasażerskie.
Jak podaje dziennik „Daily Sabah", lotnisko będzie mogło obsłużyć 2 miliony pasażerów rocznie. Lokalne władze liczą, że dzięki niemu rozwinie się ruch lotniczy w dwóch prowincjach, które zamieszkuje około 1,2 miliona ludzi.
Na razie port obsługuje loty do Stambułu i Ankary, planowane jest jednak rozszerzenie siatki połączeń do 42 kierunków. Z lotniska korzystają linie lotnicze Turkish Airlines (loty między Stambułem a Ordu-Giresun od 25 maja tego roku będą odbywać się siedem razy w tygodniu) i AnadoluJet, które oferują podróże do Stambułu i Ankary. Według statystyk Turkish Airlines, liczba pasażerów w kraju rośnie w bardzo szybkim tempie: w 2003 roku wynosiła ona 5 mln, a w 2014 już 43 miliony. Według prognoz na 2015 rok liczba wszystkich pasażerów w Turcji wzrośnie ze 123 (dane z 2014 roku) do 138 milionów. 
Źródło: turystyka.rp.pl

Komentarze

Popularne posty