Śmigłowiec AW149 wylądował na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas odbywającego się w dniach 20-22 kwietnia 2015 r. w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, zaprezentuje śmigłowiec AW149 – propozycję przedsiębiorstwa w przetargu na dostawę 70 wielozadaniowych śmigłowców dla polskich Sił Zbrojnych.
 
Wybór AW149 przez polskie MON jest niepowtarzalną szansą dla Polski na modernizację jej floty śmigłowcowej, rozwój branży lotniczo-obronnej oraz polskiej gospodarki. Oferta PZL-Świdnik daje największe korzyści ekonomiczne dla Polski ze względu na najszerszy zakres inwestycji oraz prac rozwojowych, zapewniających wysoki poziom zatrudnienia nie tylko w zakładzie w Świdniku, ale także w przedsiębiorstwach z Lubelszczyzny i branży lotniczej w całym kraju, które będą kooperowały z zakładem w Świdniku w ramach programu AW149 dla polskich Sił Zbrojnych.
W przypadku wyboru AW149 przez Polskę PZL-Świdnik stanie się centrum produkcji i rozwoju tej maszyny dla całej grupy AgustaWestland, nie tylko na potrzeby polskich Sił Zbrojnych, ale również na eksport. Na podstawie wstępnych szacunków rynkowych, w ciągu najbliższych 20 lat, zapotrzebowanie na AW149 może sięgnąć ponad 350 egzemplarzy, generując przychody o wartości ponad 50 mld PLN.
W PZL-Świdnik realizowana będzie pełna produkcja AW149, a nie tylko montaż ostateczny. PZL-Świdnik będzie integratorem systemów awioniki, łączności, wyposażenia specjalnego i uzbrojenia oraz stanie się w pełni odpowiedzialny za rozwój i przyszłe modyfikacje AW149, w tym dostosowywanie śmigłowca do potrzeb polskiego wojska.
Plan wdrożenia pełnej produkcji AW149 zakłada transfer technologii wraz z kodami źródłowymi oprogramowania komputerów i zarządzania głównymi systemami, które zostaną przekazane w ramach offsetu o wartości ponad 1 mld EUR, przy czym łączna wartość wszystkich zobowiązań offsetowych w związku z przetargiem sięga kilku miliardów EUR. Źródło: PZL Świdnik

Komentarze

Popularne posty