Nowoczesny symulator do szkolenia pilotów liniowychO nowoczesny symulator do szkolenia przyszłych pilotów liniowych do tzw. uprawnień do lotów według przyrządów wzbogacił się ośrodek szkolenia lotniczego Bartolini Air w Łodzi. Urządzenie może realistycznie symulować m.in. turbulencje czy nagłe przyspieszenia samolotu.


Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał już certyfikat zatwierdzający dopuszczenie urządzenia do użytku.
Amerykański symulator RedBird FMX - jak wyjaśnił Bartłomiej Walas, współzałożyciel Bartolini Air - jest pierwszym certyfikowanym urządzeniem działającym na ruchomej platformie; może nie tylko przedstawiać pracę poszczególnych systemów samolotu czy symulować to, co widzi pilot za oknem, ale także pozwala na realistycznie odczuwanie turbulencji, przyśpieszeń czy nagłych zmian położenia maszyny.
Według Walasa, zastosowanie symulatora znacząco obniża koszt szkolenia i przede wszystkim daje nieporównywalne większe możliwości zainscenizowania sytuacji, które na prawdziwym samolocie byłyby zbyt niebezpieczne do wykonania.

Symulator, który kosztował ok. 1 mln zł, został zainstalowany w terminalu lotniska w Łodzi; szkolenie na nim rozpoczęło już kilku pilotów. (PAP)

 


Komentarze

Popularne posty