Nowe lądowisko dla śmigłowców LPR w Łodzi

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ruszyła wielka inwestycja. Dzięki środkom unijnym i wsparciu Ministerstwa Zdrowia rozpoczęła się realizacja zadania „Utworzenie Pediatrycznego Centrum Urazowego oraz rozbudowa i remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wraz z przebudową lądowiska dla śmigłowców i zakupem sprzętu medycznego na potrzeby Oddziału”. Budowa lądowiska dla śmigłowców w ICZMP to jedna z wyczekiwanych i bardzo potrzebnych inwestycji. Nad wejściem do pawilonu BB6 powstanie lądowisko dla śmigłowców, które zastąpi lotnisko terenowe przy ul. Rzgowskiej. Powstało ono w latach 80. Było budowane równocześnie z ICZMP i jest w nienajlepszym stanie technicznym. To ogrodzony wybetonowany plac z zamkniętą budką. Każde lądowanie musi być prowadzone jak w sytuacji awaryjnej, ponieważ formalnie lądowiska nie ma. Za każdym razem, gdy ląduje na nim śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pacjenta do szpitala trzeba transportować karetką.
Nowa lokalizacja lądowiska umożliwi bezpośredni transport pacjenta z lądowiska na oddział szpitalny. Gdy wyląduje śmigłowiec, do przewiezienia chorego, powinien wystarczyć wózek.
Umowa na realizację budowy z firmą VIK-BUD podpisano 20 czerwca br. Realizacja projektu wraz z lądowiskiem będzie kosztować 28 mln zł, w tym dofinansowanie UE to 20 mln zł. Prace są już w toku. Powinny zakończyć się do końca 2019 roku.
Źródło: iczmp.edu.pl

Komentarze

Popularne posty