Port lotniczy w Radomiu dostał certyfikatPort Lotniczy w Radomiu otrzymał w środę certyfikat lotniska cywilnego. To najważniejszy dokument, który daje możliwość uruchomienia cywilnego portu lotniczego w tym mieście. W czerwcu z lotniska mają wystartować pierwsze samoloty czarterowe. Jak poinformował PAP prezes spółki Port Lotniczy Radom Tomasz Siwak, wydanie certyfikatu przez Urząd Lotnictwa Cywilnego kończy wieloletnie starania miasta o utworzenie w Radomiu lotniska cywilnego. Aby otrzymać dokument, spółka musiała przejść skomplikowaną procedurę, zgromadzić szereg dokumentów i pozwoleń związanych z prowadzeniem działalności lotniskowej. W najbliższych dniach – jak zapowiedział prezes - port lotniczy w Radomiu zostanie wpisany na listę lotnisk cywilnych. Jeszcze w marcu nie wiadomo było, czy spółka zdąży z zakończeniem wszystkich formalności do czerwca, kiedy planowany jest pierwszy lot z Radomia. Radni miejscy zwołali w tym celu nadzwyczajna sesję z udziałem m.in. przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Na początek raz w tygodniu z lotniska mają być wykonywane loty czarterowe do Egiptu. Siwak powiedział, że spółka prowadzi rozmowy z trzema przewoźnikami, którzy są zainteresowani lotami z radomskiego portu lotniczego. Według prezesa lotnisko będzie się rozwijać. Kolejne planowane inwestycje, to budowa większej płyty postojowej, wydłużenie pasa startowego o 500 m oraz budowa oświetlenia.
Aby móc je realizować, Spółka Port Lotniczy Radom chce wyemitować obligacje. Obecnie trwają rozmowy na ten temat z jednym z banków.
Alternatywne sposoby na sfinansowanie inwestycji – to zdaniem Siwaka – sukcesywne dokapitalizowanie zaplanowanych przedsięwzięć przez gminę lub też znalezienie inwestora prywatnego.
Port lotniczy w Radomiu powstaje przy wykorzystaniu istniejącego od lat w tym mieście lotniska wojskowego. Za uruchomienie lotniska odpowiada należąca do miasta spółka Port Lotniczy Radom; użytkuje ona lotnisko wspólnie z wojskiem. (PAP)

Komentarze