Ponad 60 firm z Polski bierze udział w targach lotniczych ILA w BerliniePonad 60 firm z Polski prezentuje się na otwartej we wtorek Międzynarodowej Wystawie Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie. W pokazach w powietrzu biorą udział myśliwce MiG-29 z Mińska Mazowieckiego. "ILA charakteryzuje się tym, że obok pokazów to targi przemysłowo-kooperacyjne. Nie ma może takich nowinek, jak w Paryżu, ale małe i średnie przedsiębiorstwa mają możliwość nawiązania kontraktów jako poddostawcy" - powiedział radca polskiej ambasady w Berlinie Jan Masalski. Przypomniał, że elementy pochodzące z Polski można dziś znaleźć w samolotach koncernów Airbus i Boeing. "Jesteśmy jednym z wielu poddostawców, ale coraz bardziej się liczącym" - dodał.
Wśród polskich wystawców jest Dolina Lotnicza - stowarzyszenie 22 firm tej branży z regionu podkarpackiego, jest też klaster wielkopolski i przedstawiciele uczelni technicznych. Oferta z Polski obejmuje propozycje od elektroniki po obróbkę metali i dostawy części z zaawansowanych technicznie materiałów. Obecna jest też firma z Nowego Tomyśla proponująca luksusowe obicia foteli.
W pierwszym dniu targów Dolina Lotnicza zawarła porozumienie z podobnym stowarzyszeniem z Meksyku - Monterrey Aerocluster. "Podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Monterrey Aerocluster jest młodszy od Doliny Lotniczej - ma sześć lat, a zdumiewający dorobek. Potrafili zgromadzić 25 firm, których eksport wynosi 800 mln dolarów - niewiele mniej niż Doliny Lotniczej, która skupia 110 firm zatrudniających 23 tysiące ludzi, a wartość jej eksportu wynosi miliard euro" - powiedział wiceprezes Doliny Lotniczej Ryszard Łęgiewicz. Liczy on, że porozumienie z Meksykanami ułatwi Dolinie Lotniczej wejście na rynek latynoamerykański.
"Widzimy szanse nie tylko we współpracy przemysłowej, ale i w wymianie handlowej - powiedział przewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego Wojciech Buczak. "Idziemy w kierunku zbudowania połączeń cargo Rzeszów-Miami, które pozwolą transportować nie tylko wyroby przemysłu lotniczego, ale i produkty rolne. Mamy nadzieję, że kontakty z partnerami z Meksyku pomogą w rozwoju naszego regionu" - dodał.
Rozpoczęte w poniedziałek targi i pokazy potrwają do niedzieli. Na ILO obecne są nie tylko firmy z Polski - w pokazach w locie biorą udział piloci myśliwca MiG-29 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W locie prezentują się także m.in. grupa akrobacyjna Patrouille Suisse na samolotach F-5E i odrzutowy myśliwiec z II wojny światowej Messerschmitt Me-262. Na ziemi i w locie zaprezentowały się także pasażerski Airbus A-350 i transportowy A-400M Atlas.
ILA Berlin to największa niemiecka międzynarodowa wystawa lotniczo-kosmiczna, której historia sięga 1909 roku. Od 1992 roku odbywa się na terenie lotniska Berlin-Schoenefeld. (PAP)

Komentarze

Popularne posty