Złoty medal dla Sebastiana Kawy na 20. Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Prievidzy

Od 7 lipca w słowackiej miejscowości Prievidza rozgrywane były 20 Szybowcowe Mistrzostwa Europy. Na zawody do Prievidzy przybyło 82 pilotów z całej Europy. Piloci rywalizowali w klasach: 15m, Standard i Club. Polskę reprezentowali: Sebastian Kawa, Mirosław Izydorczyk, Marek Sawczuk, Jacek Flis, Łukasz Błaszczyk oraz Łukasz Grabowski. Dziś (20 lipca) rozegrana została ostatnia, dwunasta konkurencja. Task Setter przygotował dosyć krótkie zadanie obszarowe. Piloci klasy 15-metrowej mieli za zadanie oblecieć trasę 140.66 km / 299.96 km (220.23 km) z dwoma punktami zwrotnymi – z czasem oblotu 2 godziny. Dziś na metę, po przelocie tak krótkiej trasy, pierwszy przyleciał Maximilian Seis (Francja) zdobywając 629 punktów. Drugi był Louis Bouderlique (Francja) z wynikiem 626 punktów. Trzeci wynik w dwunastyn zadaniu uzyskał Sebastian Kawa. Jednak nic nie powstrzymało Sebastiana przed zdobyciem najwyższego trofeum nawet przekroczona dziś wysokość początkowa. Polski zawodnik tak wytrwale budował swoją przewagę punktową w klasyfikacji generalnej, że po dwunastu konkurencjach ma 414 puktów więcej od kolejnego zawodnika na podium w tej klasie. Prowadzenie w swojej klasie Sebastian Kawa objął już po drugiej konkurencji i nie oddał go aż do końca mistrzostw. Sebastian przywiezie z Previdzy złoto zdobyte na polskim szybowcu Diana 2. Gratulacje!
Dla startujących w klasie Standard ułożono trasę 148.15 km / 304.97 km (225.99 km) z dwoma punktami zwrotnymi – z czasem oblotu 2 godziny. Pierwszy z tym krótkim zadaniem uporał się Benjamin Néglais (Francja) na szybowcu Discus 2a/15m, zdobywając 615 punktów. Drugi w tej klasie był Lucas Delobel (Francja) z 590 punktami. Trzecie miejsce w sobotę zdobył Lukasz Błaszczyk z wynikiem 557 punktów. Jacek Flis był dziś ósmy. Ostatecznie, po rozegraniu wszystkich konkurencji, złoto w tej klasie zdobył Pavel Louzecky (Czechy). Polscy piloci zajęli w klasie Standard w klasyfikacji generalnej następujące lokaty: 5 miejsce Łukasz Błaszczyk, 16 miejsce Jacek Flis.
Dla zawodników w klasie Club przygotowano dziś trasę 125.20 km / 284.64 km  (204.85 km) z dwoma punktami zwrotnymi – z czasem oblotu 2 godziny. Najszybciej trasę obleciał na szybowcu Pegase 101A Darius Liaugaudas (Litwa) zdobywając 625 punktów. Drugi przyleciał Uwe Wahlig (Niemcy) zdobywając 595 punktów. Trzeci był dziś Marek Sawczuk z wynikiem 568 punktów. Po dwynastu zadaniach zwycięzcą w tej klasie został prowadzący od jakiegoś czasu Tom Arscott (Wielka Brytania). Polscy piloci zajęli w klasie Club w klasyfikacji generalnej następujące lokaty: 11 miejsce Marek Sawczuk, 17 miejsce Mirosław Izydorczak.
Drużynowo po dwunastej, ostatniej konkurencji Polacy zajęli ostatecznie czwarte miejsce.

Ceremonia zakończenia 20. Szybowcowych Mistrzostwach Europy w Prievidzy i wręczenia nagróg odbyła się 20 lipca o godz. 19:00.

Komentarze

Popularne posty