Jak rozszyfrować samolot? .Co oznaczają poszczególne napisy i symbole

W powietrzu nie ma miejsca na przypadek i chaos. Dlatego nawet napisy i symbole na kadłubie samolotu mają ściśle określone znaczenie. Dzięki nim można też rozpoznać samolot, nawet gdyby nie miał barw przewoźnika. Polskie Linie Lotnicze LOT dla Business Insider Polska "rozszyfrowały" oznaczenia na kadłubie Boeinga 787 Dreamliner. Podobnie jak samochody, tak i samoloty mają swoje rejestracje. Składają się z pięciu liter. Cała rejestracja jest też umieszczona pod skrzydłami. Inaczej niż na ziemi odczytywana jest rejestracja samolotu - zgodnie z fonetycznym alfabetem ICAO. To oznacza, że "SP-LRF" należy przeczytać jako: "Sierra Papa Lima Romeo Foxtrot" - Dreamliner o rejestracji SP-LRF (Romeo Foxtrot) został dodatkowo ochrzczony przez pasażerów imieniem „Franek”, na pamiątkę przeprowadzenia szóstej maszyny ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Napis ten widnieje również na dziobie samolotu, tuż obok okien kabiny pilotów - dodaje Dąbkowska. Oprócz tego na kadłubie samolotu można też znaleźć symbole sojuszu linii lotniczych, producenta silników, producenta i model samolotu, stowarzyszenia IATA (The International Air Transport Association). 

PLL LOT - rejestracje samolotów Boeing 787 Dreamliner

Dwie ostatnie litery z rejestracji można też zobaczyć na dziobie oraz w miejscu, z którego wysuwają się przednie koła podwozia.
 
We flocie PLL LOT jest 6 Dreamlinerów. Każdy ma oddzielną rejestrację:
  • SP-LRA
  • SP-LRB
  • SP-LRC
  • SP-LRD
  • SP-LRE
  • SP-LRF
Cała rejestracja jest też umieszczona pod skrzydłami. Inaczej niż na ziemi odczytywana jest rejestracja samolotu - zgodnie z fonetycznym alfabetem ICAO. To oznacza, że "SP-LRF" należy przeczytać jako: "Sierra Papa Lima Romeo Foxtrot". (Business Insider Polska)

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty