Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2016 – Rybnik

Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego zaprasza na Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu. Będzie to już trzecia edycja tej plenerowej imprezy, która odbywa się w czerwcowy weekend na lotnisku w Gotartowicach. Impreza będzie miała miejsce w dniach 18-19.06.2016 r. i podobnie jak w poprzednich latach, organizatorzy przygotują mnóstwo atrakcji a nawet więcej. Na rybnickim niebie ponownie będzie można obejrzeć akrobacje lotnicze w wykonaniu najlepszych polskich pilotów oraz wiele różnego rodzaju statków powietrznych m.in. szybowce, śmigłowce, samoloty zabytkowe, spadochrony. Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu to jedna z najbardziej widowiskowych imprez plenerowych w regionie przyciagająca rzeszę widzów. Akrobacje samolotowe w wykonaniu najlepszych pilotów i grup akrobacyjnych w Polsce, pokazy w locie zabytkowych samolotów, szybowce, spadochroniarze, do tego liczne atrakcje dla widzów zgromadzonych na lotnisku, gwarantują dobrą zabawę. 

W tym roku na będzie można zobaczyć:

Jedną z atrakcji będzie Artur Kielak, należący do ścisłej światowej czołówki pilotów akrobacyjnych, będzie niewątpliwie jedną z największych gwiazd Dni Aeroklubu. Srebrny medalista grudniowych Światowych Igrzysk Lotniczych (World Air Games), rozegranych w Dubaju, słynie z szalenie dynamicznych i żywiołowych występów, które zapierają dech w piersiach i przyciagają uwagę widzów.

Na co dzień kapitan Boeingów w liniach Lotniczych RyanAir, pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy. Członek Aeroklubu Śląskiego oraz Aeroklubu Barcelona. Lata na samolocie Sbach Xtreme Air-41.
Na tegorocznym Pikniku nie zabraknie pokazów akrobacji szybowcowej na najwyższym poziomie. Tym razem w wykonaniu siedmiokrotnego indywidualnego Mistrza Świata, Jerzego Makuli, który wykona pokaz na szybowcu MDM-1 Solo Fox.
Jerzy Makula to siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, czterokrotny srebrny medalista, ośmiokrotny drużynowy mistrz świata, trzykrotny indywidualny mistrz Europy, a także czternastokrotny mistrz Polski. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI. Zdobył Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI.
Jerzy Makula na co dzień jest kapitanem - instruktorem na samolotach Boeing 787 w Polskich Liniach Lotniczych LOT S.A.

Grupa akrobacyjna FireBirds jest dobrze znana w Rybniku, gdyż to właśnie podczas "Dni Aeroklubu" w Rybniku w 2014 roku oficjalnie zadebiutowała. Trójka pilotów, należąca do ścisłej krajowej czołowki, stworzyła formację prezentującą w powietrzu urozmaicone figury akrobacji lotniczej oraz niezwykłą precyzję pilotażu. Wszystko to będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznej edycji Dni Aeroklubu. Akrobacje zespołowe, w tym przypadku w wykonaniu trzech samolotów, to zawsze ogromna precyzja, fantastyczna symfonia dźwięków i niemały dreszczyk emocji!
 
Pterodactyl Flight to czeski zespół specjalizujący się w produkcji replik samolotów, głównie z okresu I i II wojny światowej. Odtworzone z niesamowitą dokładnością i dbałością o szczegóły samoloty uświetniają wystawy, historyczne filmy oraz pikniki lotnicze. I właśnie podczas Dni Aeroklubu widzowie będą mieli niepowtarzalną szansę obejrzenia realistycznych pokazów klasycznej walki powietrznej z czasów I wojny światowej.
Będzie można też oczywiście przyjrzeć się z bliska tym niesamowitym konstrukcjom, a wśród latających replik Czesi posiadają takie konstrukcje jak np. Sopwith 1½ Strutter czy Fokker E-III.
W czasie tegorocznego Pikniku będzie możliwość obejrzenia w akcji zarówno najnowoczesniejszych sportowych maszyn jak i zabytkowych samolotów. Te drugie zawsze w miejscu gdzie się pojawiają wzbudzają zainteresowanie i podziw widzów. Piloci oldtimerów, które pojawią się w Rybniku udowodnią, że te maszyny są cały czas w dobrej formie, a niektóre całkiem nieźle radzą sobie nawet w akrobacji!
Jedną z atrakcji Dni Aeroklubu 2016 będą skoki spadochronowe w wykonaniu skoczków z aeroklubowej sekcji spachronowej.  Skoki będą wykonywane z samolotu PZL-101 Gawron.
Czym byłyby pokazy lotnicze bez udziału Dromaderów? Te znane w całym świecie, polskiej produkcji samoloty rolniczo-gaśnicze od zawsze wzbudzają zainteresowanie. Podczas Dni Aeroklubu będzie można zobaczyć dwa samoloty PZL M18 Dromader, które zaprezentują publiczności efektowne zrzuty wody. 

Program Pikniku Lotniczego – Dni Aeroklubu 2016:

18.06.2016 r. (sobota)
14.00 – Oficjalne rozpoczęcie I dnia Pikniku Lotniczego
14.10-18.30 – Pokazy zaproszonych gości (szczegółowy harmonogram pokazów wkrótce)
18.35 – Loty widokowe, prezentacja sprzętu, pokazy sekcji Aeroklubu ROW
21.30 – Zakończenie I dnia Pikniku

19.06.2016 r. (niedziela)
14.00 – Oficjalne rozpoczęcie II dnia Pikniku Lotniczego
14.10-18.30 – Pokazy zaproszonych gości (szczegółowy harmonogram pokazów wkrótce)
18.35 – Loty widokowe, prezentacja sprzętu, pokazy sekcji Aeroklubu ROW
21.30 – Zakończenie II dnia Pikniku

Źródło: dniaeroklubu.pl
 

Komentarze

Popularne posty