KE przeznaczy 3 mld euro na poprawę zarządzania ruchem lotniczym



KE przeznaczy 3 mld euro na lepsze zarządzanie ruchem lotniczym w Europie. Pieniądze trafią do linii lotniczych, zarządzających lotniskami i zapewniających usługi nawigacji lotniczej. Wspomogą realizację projektów dotyczących wspólnego europejskiego nieba.
W piątek Komisja Europejska podpisała umowę o partnerstwie z najważniejszymi instytucjami zarządzającymi ruchem lotniczym w Europie. Przewiduje ona, że linie lotnicze, operatorzy portów lotniczych i dostawcy usług nawigacji lotniczej otrzymają do 3 mld euro z funduszy UE w celu realizacji wspólnych projektów i modernizacji zarządzania ruchem lotniczym w Europie.
Komisarz ds. transportu Violeta Bulc podkreśliła, że piątkowa umowa jest dużym osiągnięciem dla lotnictwa UE. "Na zawsze zmieni się system nawigacji powietrznej w Europie, co uczyni go tańszym, bardziej ekologicznym i bezpieczniejszym. Oznacza to również ważny krok w kierunku realizacji jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej" - powiedziała cytowana w komunikacie Bulc.
Według rzecznika Komisji ds. transportu Jakuba Adamowicza UE robi "następny krok w tworzeniu wspólnego nieba europejskiego". "Mówimy o konkretach. W nadchodzących latach będzie wdrażany system wspólnej kontroli nieba europejskiego. Chodzi m.in. o to, żeby samoloty, które lecą z Polski do Hiszpanii, nie musiały przeciętnie lecieć 42 km dłużej tylko z tego powodu, że - tak jak obecnie - przelatują nad odrębnie kontrolowanymi przez różne kraje strefami przestrzeni powietrznej" - powiedział w piątek PAP Adamowicz.
Dodał, że dotychczasowe rozwiązanie powoduje opóźnienia w lotach, większą emisję CO2, dłuższe loty, co dla pasażerów jest niedogodnością.
"Z pieniędzy UE Komisja Europejska przeznacza 3 mld euro na projekty, które w nadchodzących latach będą realizowane przez partnerów chętnych do udziału w pracach nad stworzeniem wspólnego nieba europejskiego" - wyjaśnił. Chodzi o linie lotnicze, zarządzających lotniskami czy zapewniających usługi kontrolerskie. Pieniądze będzie można wykorzystać do roku 2020. Źródło: PAP

Komentarze