Wszystko przez brak systemu ILSJeszcze dwa tygodnie potrwają utrudnienia, związane z brakiem systemu ILS na lotnisku Katowice-Pyrzowice. W związku z jego wyłączeniem, pasażerowie muszą być przygotowani na spore opóźnienia, kiedy warunki pogodowe nie pozwalają na wykonywanie stąd operacji lotniczych. Wczoraj z tego właśnie powodu pasażerowie mieli do czynieni z wielogodzinnymi opóźnieniami i licznymi odwołanymi rejsami. ILS powróci na katowickie lotnisko 18. września.
 Wtorek, godzina 6.30. Widzialność na lotnisku wynosi 1200 metrów. Przy takiej podstawie chmur lotnisko z systemem ILS najniższej kategorii funkcjonowałoby normalnie. Ale nie Katowice, gdzie od maja system jest wyłączony. Wszystko ze względu na trwające w porcie prace przy budowie drogi startowej. Wyłączenie systemu ILS w Pyrzowicach było konieczne ze względu na fakt, iż antena systemu do tej pory znajdowała się w miejscu, w którym trwa budowa nowej drogi startowej. Został on wyłączony, ponieważ w strefie, w której działał, jeżdżą obecnie potężne maszyny do wylewania betonu, co mogłoby wpływać na jego prawidłowe funkcjonowanie.
Z tych właśnie względów pasażerowie korzystający z lotniska Katowice-Pyrzowice muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Z powodu sporych mgieł w ciągu ostatnich dwóch dni spora część lotów była opóźniona, inne zaś przekierowano na lotniska zastępcze: m.in. w Warszawie, Krakowie i Ostrawie.
W poniedziałek aż dziewięć samolotów, które miały na pokładach ponad 1 500 osób, nie mogło lądować w Katowicach z powodu mgły. Zamęt wywołał całą serię opóźnień. Dziś prognozy są już optymistyczne i na razie ruch odbywa się tu normalnie.
 Mimo wszystko katowickie lotnisko musi być przygotowane na to, że brak systemu ILS poważnie odbije się na statystykach pasażerskich. W konkurencji z gdańskim portem, z którym od dłuższego czasu trwa walka o pozycję trzeciego największego (pod względem liczby obsługiwanych podróżnych) portu lotniczego w Polsce, Katowice raczej nie będą miały szans. Sytuacja lotniska może ulec zmianie dopiero, gdy na lotnisko wróci ILS, który wkrótce ma być rozbudowywany. Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Komentarze

Popularne posty