Jednomiejscowa amfibia Belite Sealite wykonała pierwszy start z wody

Jednomiejscowa amfibia Belite Sealite wykonała pierwszy start z wody, podczas którego za jej sterami zasiadł prezes firmy, James Wiebe. Jak potem mówił, nawet w trudnych warunkach dla wodnosamolotów - słabym wietrze, temperaturze ponad 30 stopni i wysokości gęstościowej 3,8 tys. stóp, osiągi samolotu były zadowalające. Sealite rozpędzał się na wodzie ok. 20 sekund, ale oczywiście, rozbieg z ziemi byłby znacznie szybszy.
Belite Sealite jest wariantem Belite Ultracub. Ten jednomiejscowy statek powietrzny posiada masę własną poniżej 153 kg (338 funtów) i spełnia wymagania przepisów FAR 103 dla ultralekkich konstrukcji wyposażonych w pływaki. Wiebe wyjaśniał, iż masa statku powietrznego jest niewielka dzięki zastosowaniu pływaków i dźwigarów z włókna węglowego, które ważą jedynie po niecałe 10 kg każde.
 Belite Sealite zasilany jest silnikiem F23 Hirth o mocy 50KM napędzającym trójłopatowe śmigło. W konfiguracji amfibii przystosowanej do operowania z lądu i wody, cena Sealite została skalkulowana na poziomie 60 tys. dolarów, natomiast w konfiguracji jedynie z pływakami (bez podwozia kołowego), na 50 tys. dolarów. Źródło: dlapilota

Komentarze

Popularne posty