Szymanów 2014 – debiut zespołu OrlikAeroklub Wrocławski po raz kolejny zaprosił na lotnisko w Szymanowie pasjonatów lotnictwa. Pokazy zorganizowane z okazji Święta Lotnictwa miały przede wszystkim na celu popularyzację lotnictwa sportowego wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród młodzieży. Wzięli w nich udział żołnierze.
 Na niebie pojawiły się samoloty, spadochroniarze, a także balon. Atrakcją był przelot pary samolotów wielozadaniowych F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin. Można było podziwiać pokazy akrobacji szybowcowej, zrzut balastu wodnego z szybowca i samolotu gaśniczego M-18 Dromader. Licznie przybyli wrocławianie obejrzeli skoki desantowe z 1000 m z samolotu An-2, a także zrzut skoczków z Cessny 206 z wysokości 400 m. Wyjątkową atrakcją tegorocznej edycji pokazów, po raz pierwszy na wrocławskim niebie, był pokaz akrobacji zespołowej radomskich pilotów z zespołu akrobacyjnego Orlik na samolotach PZL-130 Orlik TC-II, który wzbudził zachwyt wśród publiczności.
Zespół zaprezentował się w składzie siedmiu samolotów. Piloci wykonali akrobacje m. in. tzw. diament, sierżant, serce, wąż oraz beczkę.
 3. Wrocławska Brygada Radiotechniczna, współorganizator pokazów, zaprezentowała cieszącą się ogromnym zainteresowaniem stację radiolokacyjną NUR-31M z 330 kompanii radiotechnicznej z Radzionkowa, wystawiła stoisko promujące wojsko wraz z urządzeniem przeznaczonym do nauki, kontroli i oceny dokładności celowania TCW-97 Cyklop.

Na scenie wystąpili artyści i odbył się pokaz sztucznych ogni. Imprezę poprowadził wrocławski aktor Robert Gonera.

Głównym przedstawicielem wojska był na imprezie dowódca garnizonu Wrocław-dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej, gen. bryg. Wojciech Lewicki.

Tekst kpt. Tomasz Słowiński

Komentarze

Popularne posty