Robot jako pilot samolotu

Mały humanoidalny robot z powodzeniem wykonał lot na symulatorze lotu podczas konferencji w Chicago w zeszłym tygodniu, gdzie profesor David Hyunchul Shim i jego studenci z wydziału Aerospace Engineering Uniwersytetu KAIST z Korei, przedstawili pracę badawczą zatytułowaną "A Robot-machine Interface for Full-functionality Automation Using a Humanoid". Zaprezentowany robot wykorzystywał panel przycisków i przełączników oraz joystick do kontrolowania jednosilnikowego statku powietrznego, wykonując manewr startu i lądowania.
"'Pibot" może pomóc nam wykonać w pełni zautomatyzowany lot i ewentualnie zastąpić człowieka za sterami samolotów", powiedział prof. Shim. Pibot wykonał również lot na modelu dwupłatowca i według zespołu, w przyszłości może wykonać lot prawdziwym samolotem segmentu GA.
Robot został zmodyfikowany z produktu o nazwie Bioloid, zbudowanego przez firmę Robotis i może manipulować przepustnicą symulatora, przełącznikami oraz joystickiem. Posiada również kamerę wideo, która pomaga wykrywać krawędź pasów startowych. Zdaniem naukowców, robot jest wstanie spełniać niektóre wymogi Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), a technologia ta może stanowić pomost pomiędzy dzisiejszymi statkami powietrznymi, które są przeznaczone do użytkowania przez człowieka, a autonomicznymi samolotami przyszłości.
Źródło: dlapilota

Komentarze

Popularne posty