Ryanair zamierza kupić 100 nowych boeingówTani irlandzki przewoźnik prowadzi rozmowy z Boeingiem w sprawie kupna co najmniej stu samolotów B737 MAX z dodatkową liczbą miejsc. Wartość ewentualnego kontraktu to ok. 10 mld dolarów. Informacja pojawiła się w 2 miesiące po ogłoszeniu przez koncern z USA, że pracuje nad planami większej wersji popularnego samolotu wąskokadłubowego nowej generacji, zabierającego 200 pasażerów, o 11 więcej od obecnego maksimum. Kontrakt kupna 100 takich samolotów mógłby być zawarty już w połowie września — stwierdziła jedna z osób prosząc o anonimowość, bo rozmowy są tajne. Przedstawiciel branży stwierdził, że Ryanair zamówi wkrótce nowszą wersję, inny wymienił co najmniej 100, a może nawet 150 sztuk.
- Ryanair nie komentuje ani nie bierze udziału w pogłoskach czy spekulacjach — stwierdził rzecznik linii. Europejski przedstawiciel Boeinga także odmówił wypowiedzi.
Nowe zamówienie największego taniego przewoźnika w Europie zapoczątkuje kolejny etap w rywalizacji Boeinga z Airbusem o względy tanich linii lotniczych. Obaj producenci dodają fotele, aby obniżać koszty operacyjne.
— Wersja 200-miejscowa jest jakby szyta na miarę dla Ryanaira. Poza mniejszym zużyciem paliwa dodatkowe miejsca zapewnią dalsze 5 proc. oszczędności kosztów jednostkowych — uważa analityk w Davy Stockbrockers w Dublinie, Stephen Furlong. W ubiegłym roku Ryanair kupił 175 B737-800 za 15,6 mld dolarów, później zwiększył tę liczbę do 180. W lipcu prezes Michael O'Leary przyjął z zadowoleniem projekt Boeinga oferowania większej wersji i podtrzymał wcześniejsze zamówienie. Źródło: rp.pl

Komentarze

Popularne posty