Samoloty komunikacji regionalnej MRJ będą dostarczane od połowy 2018

Szefowie Mitsubishi Aircraft poinformowali, że dostawy samolotów komunikacji regionalnej Mitsubishi Regional Jet rozpoczną się z rocznym opóźnieniem w stosunku do najnowszych planów. Pierwsze z nich trafią do użytkowników w połowie 2018. Dotychczas zakładano, że pierwszym użytkownikiem MRJ 90 będą All Nippon Airways, które jako pierwsze w świecie zakupiły samoloty tego typu. Rozpoczęcie dostaw zaplanowano na drugi kwartał 2017. 
Przebieg pierwszych lotów próbnych pokazał, że charakterystyki samolotu i jego zespołu napędowego są zadowalające. Dotychczas wykonano 3 loty - 11, 19 i 27 listopada - sprawdzające osiągi podczas startu, wznoszenia, zniżania i lądowania, działanie podwozia i klap oraz własności aerodynamiczne w trakcie wykonywania zakrętu. MRJ wykonywał loty na maksymalnej wysokości 4572 m i rozwinął maksymalną prędkość ok. 370 km/h. Jednak obecnie mówi się o konieczności zrewidowania procesu dopracowania i integracji MRJ i zwiększeniu zakresu prób w locie. W rozwiązaniu problemów mają pomóc amerykańscy inżynierowie. 
Próby samolotu w USA mają rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe. Proces certyfikacji MRJ90 zgodnie z przepisami władz japońskich i FAA będzie realizowany niemal jednocześnie. Założono wstępnie, że dokument władz japońskich będzie wydany 5 miesięcy przed rozpoczęciem dostaw, a amerykański – 3 miesiące po nim. Nie wiadomo, jak najnowsze zmiany wpłyną na ten harmonogram. Źródło: Altair

Komentarze

Popularne posty