Kolejny dzień Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju

W Dubaju rozpoczęła się czwarta edycja Światowych Igrzysk Lotniczych (World Air Games), która potrwa do 12 grudnia. W imprezie weźmie udział łącznie ok 1 tys. zawodników, w tym 25 Polaków, a rywalizacja będzie obejmowała nową formułę zmagań w szybownictwie. "Światowe Igrzyska to absolutnie wyjątkowa szansa, aby pokazać, jak ekscytujące, ciekawe i piękne są sporty lotnicze. Dlatego zależy nam, aby móc zaprezentować jak najwięcej dyscyplin. Zawody odbędą się w jednym z największych na świecie, najbardziej ekscytujących miast" – podkreślił dyrektor Międzynarodowej Organizacji Lotniczej (FAI) ds. sportu i marketingu Markus Haggeney. 

Akrobacja samolotowa - Artur Kielak aktualnie na trzeciej pozycji:
  

Akrobacja szybowcowa - Maciej Pośpieszyński aktualnie na drugiej pozycji:

World Air Games to impreza, która wzorem igrzysk olimpijskich miała być rozgrywana co cztery lata. Dotychczas odbyły się trzy edycje - w Turcji (1997), Hiszpanii (2001) oraz we Włoszech (2009). Zawody zaplanowane na 2005 rok zostały odwołane z powodu kłopotów organizacyjnych. Z tego samego powodu wycofano się z pomysłu przeprowadzenia rywalizacji cztery lata temu.
 Nowością jest formuła, w której startować będą szybownicy - wyścig równoległy. W ciągu czterech dni ośmiu najlepszych pilotów będzie ścigać się na 18-metrowych szybowcach wyczynowych. W każdej rundzie wystąpi dwóch zawodników. Ich zadaniem będzie wykonanie jak najszybciej zadań w dwóch wydzielonych przestrzeniach powietrznych. W gronie osób, które sprawdzą się w tej konkurencji będzie Sebastian Kawa. 43-letni pilot to pierwszy człowiek, który przeleciał szybowcem nad Himalajami. Ma także 10 tytułów mistrza świata i jest liderem światowego rankingu szybowników. W dorobku ma dwa medale Światowych Igrzysk Lotniczych – złoty z 2009 roku i brąz sprzed 14 lat.

Komentarze

Popularne posty