Samolot Morgana Freemana miał awarię

SJ30-2 nr rej. N30GZ
Z lotniska pod Clarksdale w stanie Mississippi wystartował samolot SJ30-2 ze znanym hollywoodzkim aktorem Morganem Freemanem na pokładzie. Miał lecieć do Houston w Teksasie. Tam aktor miał wziąć udział w zdjęciach do filmu National Geographic – The Story of God. Poza Freemanem samolotem leciał pilot i jeszcze jeden pasażer. Podczas startu pękła opona, co spowodowało dalsze uszkodzenie podwozia i instalacji hydraulicznej samolotu. 
Pilotowi udało się jednak wystartować. Po wysłaniu sygnału o awarii uzyskał on zgodę na lądowanie na lotnisku pod Tunica, niecałe 60 km od miejsca startu. Lądowanie udało się, ale samolot wypadł z pasa, ulegając kolejnym uszkodzeniom. Nikomu lecącemu samolotem nic się nie stało. – Dzięki doskonałemu pilotowi, Jimmy Hobsonowi, wylądowaliśmy bezpiecznie, bez urazów. Niestety, nie mogę tego samego powiedzieć o moim samolocie – powiedział po opuszczeniu maszyny Freeman. Uszkodzony samolot to dyspozycyjny SSAC (Sino Swearingen Aircraft Corporation) SJ30-2 nr rej. N30GZ, nr ser. 10. Jest własnością Morgana Freemana. 
 Aktor, który posiada licencję pilota, kupił go w 2009 za ok. 7 mln USD od Emivest (Emirates Investment and Development Company), wówczas głównego właściciela (80%) SSAC (obecnie SyberJet Aircraft). SJ30-2 to bardzo szybki samolot dyspozycyjny (Ma0,83), który lata ponad korytarzami samolotów pasażerskich. Jego pułap sięga 15 km. Przewozi 6-7 pasażerów i 1-2-osobową załogę. Źródło: Altair

Komentarze

Popularne posty