Airbus opatentował modułowe kabiny pasażerskie

Amerykański urząd patentowy zatwierdził patent Airbusa na modułową kabinę pasażerską. Wniosek patentowy opisuje ściągalną, hermetyzowaną kabinę modułową, zawierającą podłogę, górną część kadłuba samolotu razem z częścią zahaczającą o kabinę oraz dwie dodatkowe ściany. 
W dokumencie zaznaczono, że pomieszczenie mogłoby być modyfikowane „dla transportu pasażerów, bagażu, ładunku czy kombinacji którychkolwiek z nich”. 

Po boardingu, który odbywałby się w budynku terminala, cały moduł byłby umieszczany na samolocie, tak jak kontener przenoszony ze statku na naczepę ciężarówki. Zmniejszałoby to czas potrzebny do przygotowania samolotów do lotu, a także pozwoliło liniom lotniczym zmieścić jeszcze więcej osób na pokładzie maszyn. – Ten pomysł, oprócz oszczędności czasu i logistyki przemieszczania się po lotnisku, daje sporą elastyczność. Pasażerowie mogliby np. wsiadać do kabiny w zupełnie innym niż port lotniczy miejscu, co z kolei jest istotne, gdy lotniska są położone daleko od centrów miast. Ich samolot zaś w momencie boardingu może być jeszcze w powietrzu – twierdzą przedstawiciele Airbusa. Wprowadzenie takiego rozwiązania pociągałoby za sobą jednak ogromne zmiany w infrastrukturze terminali, jak i w konstrukcjach przyszłych samolotów. Konieczne byłyby też zmiany w systemach bezpieczeństwa oraz zupełnie nowe przepisy. Źródło: AVweb

Komentarze