Virgin Galactic Holdings ogłosiło rozpoczęcie prac nad samolotem pasażerskim

Virgin Galactic Holdings ogłosiło dzisiaj rozpoczęcie prac nad samolotem pasażerskim o prędkości przelotowej Mach 3.
Również dzisiaj ujawniono podpisanie wstępnego porozumienia (Memorandum of Understanding) z firmą Rolls-Royce w celu współpracy przy projektowaniu i opracowywaniu technologii napędu silników dla samolotów komercyjnych o dużej prędkości. Rolls-Royce ma udokumentowane doświadczenie w produkcji silników dla maszyn osiągających wysokie liczby Macha, które niegdyś napędzały cywilny samolot komercyjny zdolny do lotów naddźwiękowych (Concorde).
Podstawowe założenia wstępnego projektu szybkiego samolotu obejmują konfigurację ze skrzydłem delta, dzięki której maszyna ma być zdolna do osiągania prędkości Mach 3 na wysokości powyżej 60000 stóp. Samolot taki mógłby pomieścić od 9 do 19 osób z miejscami w klasie biznes lub pierwszej, zależnie od wybranego układu siedzeń. Projektanci są gotowi uwzględnić też niestandardową zabudowę kabiny pasażerskiej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb klienta. Projektowany samolot ma również pomóc wytyczyć drogę w kierunku wykorzystania najnowocześniejszego paliwa lotniczego. Zespół konstruktorów będzie również pracował nad stawieniem czoła kluczowym wyzwaniom związanym z zarządzaniem temperaturą, hałasem, emisjami a także obsługą i ekonomią, które wpływają na możliwość wykonywania rutynowych lotów komercyjnych z dużą prędkością. Virgin Galactic chce zaprojektować samolot pod kątem wielu zastosowań operacyjnych, w tym obsługi pasażerów na długodystansowych trasach komercyjnych. Nowa maszyna ma startować i lądować jak każdy inny samolot pasażerski i oczekuje się, że zostanie zintegrowana z istniejącą infrastrukturą lotnisk oraz międzynarodową przestrzenią powietrzną na całym świecie.
Decyzja o przystąpieniu do projektowania jest następstwem pomyślnego zakończenia programu Mission Concept Review i uzyskania zezwolenia od Centrum Nowych Koncepcji i Innowacji Federalnej Administracji Lotniczej na współpracę z Virgin Galactic w celu określenia ram certyfikacji nowej maszyny już na etapie formułowania wstępnych założeń do projektu. (Lotnictwo)

Komentarze