Po 7 miesiącach 2019 roku Boeing zmniejszył dostawy samolotów o 38 proc.

Po 7 miesiącach Boeing zmniejszył dostawy samolotów o 38 proc. z powodu uziemienia jego szlagierowych 737 MAX i wątpliwości, jaka przyszłość je czeka.
Od stycznia do końca lipca koncern wydał klientom 258 maszyn wobec 417 rok temu, ustępując zdecydowanie Airbusowi, który w tym samym czasie dostarczył 458 sztuk. Ogłoszone dane wskazują, że Amerykanie stracą pozycję największego producenta samolotów na świecie, na której byli od 7 lat.
Wąskokadłubowe MAXy uziemiono na świecie po dwóch tragicznych katastrofach prawdopodobnie z tego samego powodu. W lipcu koncern podał o największej dotychczas stracie kwartalnej na skutek rosnących kosztów usunięcia wszystkich problemów w MAXach i uprzedził, że może wstrzymać ich produkcję, jeśli organy nadzoru lotnictwa na świecie nie wydadzą wkrótce zgody na ponowne loty.
Nowy problem stwierdzony w czerwcu opóźnił powrót tych samolotów przynajmniej do końca września, zakłócając rozkłady lotów linii lotniczych, które zaczęły występować do producenta o pokrycie ponoszonych strat. Jeden z większych klientów, Southwest usunął MAXy ze swego rozkładu do początku stycznia — podał Reuter.W segmencie samolotów szerokokadłubowcyh Boeing wyprzedza nadal Airbusa, bo dostarczył po 7 miesiącach 24 B777 i 90 B787 (rok temu 25 i 80), a Airbus 60 A350 (46 rok temu) i 24 A330. Obaj producenci zanotowali spadek popytu na samoloty 4-silnikowe, bo linie wolą oszczędniejsze i nowoczesne 2-silnikowe. Boeing dostarczył tylko cztery kultowe B747, a Airbus pięć superjumbo A380.
Zamówienia netto (po rezygnacji i zmianach modeli) Boeinga były mniejsze o 88 sztuk, Airbus zyskał 79.
Sytuację amerykańskiego producenta może poprawić tani indonezyjski przewoźnik, Lion Air. Po katastrofie jego MAXa, w której zginęło 189 osób zagroził anulowaniem zamówienia na 187 takich samolotów za 21 mld dolarów, ale zmienił zdanie. Współzałożyciel linii, Rusdi Kirana powiedział Reuterowi, że pilnie potrzebuje więcej MAXów w swej strategii rozwoju działalności, kiedy tylko samoloty te otrzymają zgodę na ponowne loty. Warunkiem ich kupna jest zadowolenie z wyników negocjacji z Boeingiem — dodał. Źródło: rp.pl

Komentarze

Popularne posty