Przygotowania do Uroczystej Defilady Lotniczej Akademii Wojskowej

Diamondy DA42
3 maja 2019 r. w Warszawie odbędzie się defilada wojskowa z okazji 228. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Wydarzenie zostanie połączone z obchodami 20-lecia Polski w NATO i 15 rocznicy przystąpienia do Unii Europejskiej. W uroczystościach wezmą udział podchorążowie "Szkoły Orląt", a jednym z najbardziej widowiskowych elementów będzie przelot floty Sił Powietrznych. Polecą między innymi najnowsze statki powietrzne LAW zakupione w 2018 r. Za ich sterami zasiądą piloci wojskowi i instruktorzy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego! W defiladzie weźmie udział prawie dwa tysiące osób, w tym żołnierze Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Wisłostradą w tym roku poza wojskiem przejdą po raz pierwszy pododdziały uczelni wojskowych – Lotnicza Akademia Wojskowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej oraz Akademia Wojsk Lądowych oraz funkcjonariusze innych służb. Mamy zaszczyt brać udział w takiej paradzie pierwszy raz. Będą reprezentowały nas trzy śmigłowce Guimbal G2 oraz Diamond DA42 jako prowadzący z trzema Daimondami DA40 w formacji romb – informuje płk pil. Artur Kałko, Dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego LAW. Udział w defiladzie poprzedzony jest cyklem przygotowań, które trwają od 25 kwietnia. Na Warszawskim niebie zaprezentują się łącznie 83 statki powietrzne, a pokaz rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.

Trzy śmigłowce Guimbal G2 wykonają przelot w pierwszej grupie, w ugrupowaniu “klin”. Natomiast samolot
Defilada lotnicza „Silni w Sojuszach” jest również doskonalą okazją do zaprezentowania floty powietrznej Lotniczej Akademii Wojskowej, która jest w fazie intensywnego rozwoju. Najważniejszym zadaniem Uczelni jest przygotowanie studentów wojskowych na potrzeby lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Nowe statki powietrzne stanowią istotną inwestycję zwiększającą możliwości szkoleniowe Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.Nie wszyscy w Polsce wiedzą, czym zajmujemy się w Akademickim Centrum Szkolenia Lotniczego. Bardzo dużo osób jest zaskoczonych, kiedy dowiadują się, że szkoła posiada 29 statków powietrznych, w tym 9 śmigłowców – mówi płk Artur Kałko.
W dniu defilady za sterami DA42 zasiądą: pilot Stanisław Lizak oraz Przemysław Górecki, za sterami pozostałych DA40 zasiądą piloci: Andrzej Jurny z Tomaszem Stefaniakiem, Marek Bylinka z Martą Kuzyką, Marek Gąsik z płk Arturem Kałko. Za sterami śmigłowców Guimbal G2 zasiądą piloci: Roman Mendrek z Jackiem Gnypem, Marek Figiel i Henryk Gołembiewski. Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa

Komentarze

Popularne posty