Brussels Airlines ujawniły kolejny samolot w okolicznościowym malowaniu

Brussels Airlines ujawniły szósty samolot w okolicznościowym malowaniu. Na jego kadłubie i w kabinie pasażerskiej znajdują się obrazy Pietera Bruegla (starszego). Wcześniej belgijski przewoźnik zaprezentował swoje samoloty upamiętniające Tintina, Magritte'a, Czerwone Diabły, Tomorrowland i Smerfy (Aerosmurf w Warszawie. W tym roku powstało dzieło niezwykłe, będące hołdem dla Pietera Bruegla (starszego), niderlandzkiego malarza, żyjącego w l. 1525-1569. 

Bruegel malował przede wszystkim pejzaże, zapełnione postaciami chłopskimi (stąd przydomek Chłopski). Czerpał motywy z codziennego życia ludu (wesela, uczty, biesiady, kiermasze) i z Biblii i ilustrował przysłowia. Zadania zaprojektowania malowania samolotu, które nawiązywałoby do twórczości wielkiego mistrza, podjęło się dwóch współczesnych belgijskich artystów – Jos de Gruyter i Harald Tys. Powstało ono w ciągu 19 dni i wymagało 1615 roboczogodzin pracy. Do malowania zużyto 508 l podkładu i farb w 30 kolorach oraz 140 l bezbarwnego lakieru.

Samolot z obrazami Bruegla to tylko jeden z elementów projektu promującego flamandzkich mistrzów w 2019 i 2020. Brussels Airlines i VISITFLANDERS oferują turystom Hi Belgium Pass: The Flemish Masters Experience, dzięki której mogą polecieć z 48 europejskich miast do Brukseli, wykonać nieograniczoną liczbę przejazdów pociągiem do belgijskich miast i odwiedzić wiele atrakcji kulturalnych za darmo, w tym wystawy i kolekcje flamandzkich mistrzów w całej Flandrii i Brukseli. Po przybyciu na brukselskie lotnisko podróżni mogą natychmiast zanurzyć się w świecie Bruegla dzięki nowej instalacji umieszczonej przy bramce A40. (Altair)

Komentarze

Popularne posty