Za kilka lat Kraków Airport obsłuży nawet 12 mln pasażerów

Około miliarda złotych planuje zainwestować krakowskie lotnisko w rozwój infrastruktury. To konieczne, bo prognozy ruchu pasażerskiego wskazują, że w 2036 r. Kraków Airport obsłuży nawet 12 mln pasażerów. Rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Krakowa i Małopolski. Ubiegłe lata były przełomowe w historii portu w Balicach. Zakończył się pewien etap inwestycji zarówno w strefie zastrzeżonej, jak i ogólnodostępnej lotniska. W ubiegłym roku podjęto decyzję o przyjęciu planu inwestycyjnego do roku 2023, którego najważniejszym elementem jest budowa nowej drogi startowej. Rozpoczęto również prace nad Planem Generalnym, czyli planem rozwoju całego lotniska Kraków/Balice, ponieważ o możliwości obsługi pasażerów nie decyduje tylko droga startowa, ale cała infrastruktura lotniskowa m.in.: terminal, płyta postojowa, parkingi. Wszystkie tendencje na rynku usług lotniczych pokazują, że ruch lotniczy w Polsce będzie wzrastał. Nie omija to i największego portu regionalnego w Polsce, który w tym roku planuje obsłużyć 6,4 miliona podróżnych. Urząd Lotnictwa Cywilnego przewiduje, że w 2035 roku wszystkie polskie lotniska obsłużą 94 mln pasażerów. Dla porównania w 2017 ta liczba osiągnęła poziom 36 mln. Rozbudowany zostanie terminal pasażerski, który docelowo będzie miał powierzchnię ok. 80 tys. m² (obecnie 55 tys. m²).  Na płycie postojowej znajdzie się docelowo 35 stanowisk – w tym 13 nowych dla samolotów kodu C (obecnie są 22 takie stanowiska).
Zostanie zmieniona lokalizacja terminalu cargo. O około 50% zwiększy się jego powierzchnia magazynowa. Zgodnie z planem fracht, jak do tej pory, będzie obsługiwany głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska. Obecny terminal towarowy zostanie wyburzony. W jego miejscu rozbudowany zostanie terminal pasażerski.
Prace już trwają. 19 października podpisano umowę na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej i projektu budowlanego dla rozbudowy terminala pasażerskiego.
Na zaplanowane inwestycje w ciągu najbliższych dwudziestu lat Kraków Airport chce przeznaczyć około miliarda złotych. Jak zapewniają władze portu – Wszystkie inwestycje realizowane będą zgodnie z przepisami o ochronie środowiska i w sposób bezpieczny dla kondycji finansowej spółki, a finansowanie będzie się odbywać głównie z własnych źródeł spółki oraz emisji obligacji. (Rynek Lotniczy)

Komentarze